PROFILAKTYKA

Działania profilaktyczneDziałania profilaktyczne

#
EUROPEJSKI DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
2019-03-12
W lutym przypadał Dzień Bezpiecznego Internetu. Święto to obchodzone jest w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Z tej okazji przez cały miesiąc w wielu szczecińskich szkołach przeprowadzono prelekcje dotyczące Cyberprzemocy. Na spotkania z dziećmi i młodzieżą ze szkół podstawowych i średnich zaproszone były Strażniczki Miejskie z Referatu Profilaktyki, które uświadamiały uczniom, iż cyberprzemoc to zachowanie krzywdzące emocjonalnie drugiego człowieka. Do takich zachowań możemy zaliczyć min. - ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie czy poniżanie osoby za pomocą internetu lub telefonu komórkowego, - podszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach, - włamanie na czyjeś konto np. pocztowe, - publikowanie oraz rozsyłanie filmików, zdjęć czy informacji bez zgody - pisanie obraźliwych komentarzy Strażniczki miejskie z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej odwiedziły przez miesiąc 51 placówek oświatowych. W spotkaniach wzięło udział 1200 uczniów.
#
"Mały ratownik" - przedszkolaki uczą się udzielania pierwszej pomocy
2019-02-20
14 lutego funkcjonariuszki Straży Miejskiej zostały zaproszone do Oddziału Przedszkolnego mieszczącego się w Szkole Podstawowej Nr 45 w celu przeprowadzenia warsztatów z udzielania pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się co zrobić w sytuacji kryzysowej np. głośno wołać pomocy, zadzwonić na jeden z numerów alarmowych. Przedszkolaki miały również okazję zobaczyć jak prawidłowo wykonuje się resuscytację krążeniowo-oddechową i spróbować swoich sił na manekinie.
#
BEZPIECZEŃSTWO W CZASIE FERII
2019-01-28
W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, które w bieżącym roku w naszym województwie przypadają w okresie 28.01 - 08.02. 2019 r. Strażniczki Miejskie odwiedzały szkoły i przedszkola miejskie w celu przypomnienia jak bezpiecznie spędzić czas wolny od zajęć. Mówiły nie tylko o zabawach na śniegu czy lodzie, ale również o zagrożeniach jakie czyhają na nich pod nieobecność rodziców czy opiekunów w domu. Funkcjonariuszki apelowały do dzieci, aby nie wchodziły na zamarznięte akweny wodne, żeby nie przyjmowały nic od osób obcych oraz aby nie spędzały za dużo czasu przed komputerem a także nie podawały żadnych informacji osobom poznanym w sieci.
#
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 2019
2019-01-14
13 stycznia po raz 27 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Udział w wydarzeniu wzięły również jak co roku służby mundurowe prezentując sprzęt taktyczny oraz pojazdy służbowe. Straż Miejska jak co roku również przyłączyła się do akcji. Ciekawi mogli wsiąść do pojazdu służbowego na miejsca przeznaczone do przewozu osób natomiast na najmłodszych czekała nasza maskotka Gryfuś, który przybijał "piąteczki" oraz pozował z nimi do zdjęć.
#
Mikołajki w Parku Chopina
2018-12-17
1 grudnia Park Chopina za sprawą Rady Osiedla Arkońskie - Niemierzyn zamienił się w Wioskę Św. Mikołaja. Mikołaj do pomocy zaprosił Gryfusia ze Straży Miejskiej oraz Olafa z Krainy Lodu. Były przygotowane konkursy oraz niespodzianki dla dzieci. Każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z "maskotkami". Na zakończenie najmłodsi otrzymali upominki.
#
Wzruszające podziękowania dla strażniczek
2018-11-20
Praca z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta jest bardzo wymagająca, ale i satysfakcjonująca. Nikt inny z takim zaangażowaniem nie słucha strażniczek szkolnych z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej, jak robią to przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych. Ufne, zainteresowane różnorodnymi tematami prelekcji, dostosowanymi do aktualnych potrzeb placówek oświatowych i dobrane stosownie do grup wiekowych. Dzieci pięknie potrafią też podziękować paniom strażniczkom za trud włożony podczas prowadzenia z nimi zajęć. Wzruszające podziękowania w artystycznej ,plastycznej formie trafiły na ręce naszych profilaktyczek. Poniżej prezentowane prace plastyczne to dzieła przedszkolaków i ich opiekunek z Niepublicznych Przedszkoli ”Promyk” i „Gryfik” w Szczecinie.
#
Dzień otwarty w Straży Granicznej
2018-10-18
5 października 2018 r. na terenie Jednostki Straży Granicznej odbył się festyn z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi. Udział w wydarzeniu wzięło wiele formacji współpracujących a jedną z nich była Straż Miejska. Na imprezę zostały zaproszone dzieci z pobliskich szkół.
#
Festyn Rodzinny "Niepodległa na wesoło"
2018-09-25
22 września na terenie Szkoły Podstawowej Nr 5 odbył się festyn rodzinny, na który zostały zaproszone Strażniczki Miejskie. Funkcjonariuszki przy użyciu mobilnego miasteczka ruchu drogowego szkoliły uczniów jak poprawnie zachować się przechodząc przez przejście dla pieszych.
#
Przedszkolak także może być EKO
2018-09-24
W ramach cyklicznych zajęć profilaktycznych z uczniami, w dniu 11.09.2018 r. Strażniczki Miejskiej odwiedziły najmłodszych w Przedszkolu Publicznym Nr 58 przy ul. Jaworowej 48. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, że mogą być EKO. Funkcjonariuszki za pomocą filmu oraz plansz edukacyjnych zaprezentowały jak maluchy w prosty sposób mogą dbać o naszą planetę. A wystarczy tylko zakręcić wodę podczas mycia zębów lub wyłączyć światło gdy wychodzimy z pomieszczenia.
#
Bezpiecznie na drodze
2018-09-17
W dniu 10.09.2018 w Szkole Podstawowej Nr 44 zostały przeprowadzone zajęcia z cyklu "Bezpieczeństwo w drodze do...". Udział w spotkaniu wzięły dzieci z najmłodszych klas. Celem zajęć jest zwrócenie uwagi najmłodszym na zasady obowiązujące na drodze oraz uzmysłowienie, iż nasze bezpieczeństwo jest dużo ważniejsze niż uciekająca piłka czy chwila spóźnienia.