Strona główna

AKTUALNOŚCIAKTUALNOŚCI

#
Strażnicy miejscy odnaleźli skradzioną torebkę
2019-12-13
W dniu wczorajszym w godzinach wieczornych dwaj strażnicy miejscy z patrolu pieszego kontrolowali okolice dworca autobusowego. Około godziny 20.00 podbiegła do nich kobieta, która oświadczyła iż przed chwilą jakaś nieznana osoba ukradła jej torebkę . Tym samym zgłaszająca kradzież została pozbawiona przez złodzieja dokumentów, kluczy i osobistych rzeczy. Po rozpytaniu przez strażników osób, które były blisko miejsca zdarzenia funkcjonariusze udali się na penetrację najbliższej okolicy. Osobie poszkodowanej strażnicy udzielili porady, aby fakt kradzieży zgłosiła w najbliższej jednostce Policji. Kobieta udała się na komisariat, natomiast w trakcie dalszych poszukiwań strażnicy odnaleźli w pobliskim śmietniku, przy ulicy Owocowej damską torebkę wraz z dokumentami wystawionymi właśnie na nazwisko osoby zgłaszającej kradzież. Przez dyżurnego Straży Miejskiej poinformowano telefonicznie panią o fakcie odzyskania jej mienia. Ta bardzo ucieszona zawróciła z drogi na komisariat i przybyła z powrotem na Plac Tobrucki. Miejscy stróże prawa oddali kobiecie torebkę, ta w ich obecności przejrzała zawartość w odnalezionej rzeczy. Oświadczyła, że wszystko się zgadza: były klucze, dokumenty i osobiste drobiazgi. Zadowolona z takiego obrotu rzeczy zakomunikowała strażnikom ,iż nie będzie już nic zgłaszać, bo odzyskała wszystko , na czym jej zależało. Na koniec raz jeszcze strażnicy poinformowali panią o przysługujących jej prawach i na tym zakończyli interwencję.
#
Strażnicy miejscy i dron wykryli kolejnego truciciela
2019-12-12
Od ponad tygodnia strażnicy miejscy wraz z operatorami drona antysmogowego przeprowadzają zintensyfikowane działania. Kontrole prowadzone są w godzinach wieczornych ( jak to miało miejsce w ubiegłym tygodniu w północnych dzielnicach naszego miasta), albo dla odmiany wcześnie rano. Wtedy jest największa szansa na zbadanie dymu z rozpalanych pieców, zwykle mieszkańcy robią to rano, przed pójściem do pracy lub po powrocie z niej do własnych domów . Nie inaczej było wczoraj, strażnicy miejscy z Oddziału Zachód dokonywali kontroli w dzielnicach : Pogodno, Krzekowo, Świerczewo. Na kilkanaście pomiarów dokonanych przez drona antysmogowego w jednym przypadku, właśnie w dzielnicy Świerczewo, odczyty na dronie wskazywały maksymalne przekroczenie norm stężenia szkodliwych substancji w powietrzu. W celu zweryfikowania wskazań z drona strażnicy udali się na tzw. fizyczną kontrolę do posesji, na której wydobywający się dym z komina wskazywał ,iż mogą być spalane odpady. Okazało się ,że rzeczywiście do pieca wędrowały różne odpady a to, co było zgromadzone wokół pieca nie pozostawiało wątpliwości, iż spalanie takich odpadów powoduje zanieczyszczenie powietrza. Czego tam nie było: plastikowe wiadra, folie, stara miotła, śmieci bytowe, kawałki drewnopochodnych materiałów z tzw. odzysku. Tym razem nie można było postąpić inaczej, za niefrasobliwość się płaci ! Za trucie sąsiadów tym bardziej. Na truciciela został nałożony mandat najwyższej wysokości przewidzianej prawem.
#
Strażnicy miejscy ujawnili spalanie odpadów
2019-11-21
Sezon grzewczy w pełni. Niestety, wraz z uruchamianiem pieców pojawiły się problemy
#
Antysmogowy dron znów nad miastem
2019-11-21
W najbliższych dniach na szczecińskim niebie pojawi się antysmogowy dron, który kolejny sezon będzie mierzył poziom szkodliwych substancji w powietrzu i wyłapywał „trucicieli”.
#
Strażnicy miejscy ratowali mężczyznę próbującego odebrać sobie życie.
2019-10-30
Codzienność w pracy strażnika miejskiego to nie tylko blokady, holowanie czy karanie niefrasobliwych kierowców. Taki obraz miejskiego stróża prawa nasi mieszkańcy widzą najczęściej, ale służba na rzecz społeczności lokalnej to priorytet w każdej służbie i formacji. I w takim zdarzeniu brał udział patrol, który wczoraj w godzinach południowych dokonywał kontroli parkowania w okolicach Cmentarza Centralnego i na Bronowickiej. Przy okazji zmotoryzowani strażnicy miejscy dokonali przeglądu ulic ościennych pod kątem ładu i porządku. Na szczęście! Przejeżdżając ulicą Krakowską strażnicy ujrzeli leżącego przy jezdni zakrwawionego mężczyznę, którego podtrzymywał inny mężczyzna, prawdopodobnie przechodzień. Strażnicy natychmiast na ten widok zatrzymali radiowóz: widok był wstrząsający. Zakrwawiony mężczyzna, z przeciętymi najprawdopodobniej, żyłami. W ręku trzymał żyletkę, którą dokonał aktu okaleczenia. Był bardzo niespokojny, wyrywał się strażnikom, którzy odebrali mu niebezpieczne narzędzie, udzielili pierwszej pomocy: opatrzyli rany poprzez założenie opasek uciskowych i wezwali Pogotowie Ratunkowe. Desperat próbował uciec strażnikom i wtargnąć na jezdnię, ale funkcjonariusze udaremnili mu to. Po przybyciu na miejsce Pogotowia i Policji niedoszły samobójca został przekazany przez strażników pod ich opiekę.
#
Akcja "Znicz 2019"-planowane działania Straży Miejskiej Szczecin
2019-10-24
W związku ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych Straż Miejska została włączona do działań prewencyjnych w ramach akcji "ZNICZ". Obchody tego wydarzenia oraz przebieg dni poprzedzających święto zawsze obfitują zwiększonym natężeniem ruchu drogowego na terenie całego miasta. W tym okresie duże zagrożenie stanowi wzmożony ruch pieszych na drogach dojazdowych do cmentarzy oraz bezpośrednio w ich rejonie, także w okolicach dworca kolejowego. Ponadto rejony te są narażone na zwiększoną aktywność złodziei tzw. kieszonkowców, także występują kradzieże oraz włamania do samochodów i inne potencjalne wykroczenia oraz przestępstwa. Mając to wszystko na uwadze Straż Miejska włączona wspólnie z innymi służbami mundurowymi do policyjnej akcji” Znicz” zaplanowała wykorzystanie swoich sił i środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. W okresie od 25.10 do 03.11.2019 w akcji "ZNICZ" w systemie rotacyjnym włączonych do działań zostanie w sumie Akcja Znicz 2019 25.10-03.11.2019 - 182 funkcjonariuszy i 95 pojazdów w systemie rotacyjnym- patrole własne przy cmentarzach ( cmentarz Centralny. W Dąbiu, Zdrojach, przy ul. Bronowickiej, Strzałowskiej w Wielgowie i Płoni Współdziałanie z ZUK ( eliminowanie nielegalnego handlu), z KP Pogodno, WRD, ZDITM- kontrole bezpieczeństwa w ruchu pieszych i czuwanie nad prawidłowością parkowania, zapewnienie porządku publicznego, kontrola parkowania-tereny zielone ( trawniki i pasy zieleni przy cmentarzach), monitorowanie drożności ciągów komunikacyjnych Akcja ZNICZ 2019 25.10-03.11.2019: patrole interwencyjne 220 funkcjonariuszy i 112 pojazdów w systemie rotacyjnym Zadania własne w zakresie egzekwowania ładu i porządku w mieście, zadania zlecone przez dyżurnego SM-DTM: zgłoszenia od mieszkańców,kontrole parkowania w mieście, działania wspomagające- w razie konieczności- patrole lokowane przy cmentarzach ( handel, parkowanie, czystość, bezdomni, nietrzeźwi) Planowane działania: 1. Wspólne działania z Policją z Ruchu Drogowego w zakresie wspomagania policji w nadzorze i kontroli ruchu drogowego z uwzględnieniem egzekwowania nieprawidłowości podczas parkowania (głównie w obrębach skrzyżowań, na przejściach dla pieszych, blokowania dróg dojazdowych, na trawnikach oraz wszelkich innych miejscach, w których zaparkowane pojazdy stanowić będą utrudnienia i zagrożenia dla innych uczestników ruchu). 2. Kontrole z pracownikami ZUK-u pod kątem ewentualnych nieprawidłowości w zakresie prowadzenia handlu w rejonie cmentarzy komunalnych. 3. Działania patroli interwencyjnych Straży Miejskiej w dyspozycji dyżurnych SM - ich działania obejmują pozostałe rejony miasta pod kątem wykroczeń porządkowych i administracyjnych. 4. Działania patroli interwencyjnych Straży Miejskiej i Policji - działania obejmują pozostałe rejony miasta pod kątem, ewentualnych przestępstw (kieszonkowcy, kontrola przejść dla pieszych) i wykroczeń porządkowych i administracyjnych.
#
Raz odholują skuter, raz TIR-a
2019-10-22
Holowanie pojazdów pozostawionych w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób stanowi zagrożenie to codzienność w pracy strażników miejskich. Codziennie –niestety- miejscy stróże prawa odholowują z różnych miejsc w naszym mieście przynajmniej kilka samochodów. Ani wysokie koszty opłat za odholowanie samochodu, ani widmo nałożenia mandatu karnego z tytułu pooełnianych wykroczeń wyczerpujących znamiona art. 130a Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym nie zniechęca kierowców – ryzykantów do łamania przepisów. Zwykle są to użytkownicy aut osobowych, ale jak pokazuje praktyka- nie tylko. Kilkakrotnie strażnicy miejscy odholowywali z miejsc objętych zakazem zatrzymywania z tabliczką T-24 ( informacja o odholowaniu na koszt właściciela) …skutery. Holowanie miało miejsce m.in. w al. Wojska Polskiego. Firma zarządzająca wypożyczaniem miejskich skuterów w naszym mieście wskazała nam użytkownika skutera ,który ostatecznie otrzymał od strażników miejskich mandat karny. O ile koszt odholowania jednośladu to niewiele ponad 100 zł, to dzisiejsze holowanie samochodu ciężarowego TIR na długo pozostanie w pamięci jego kierowcy. Zgłoszenie wpłynęło o 7:56 od ZDiTM o pojeździe ciężarowym, który stojąc w pobliżu skrzyżowania w okolicy jeziora Głębokiego blokuje ruch. Inni użytkownicy zmuszeni byli do łamania przepisów, bo chcąc ominąć ciężarówkę musieli przejeżdżać przez podwójną ciągłą. Sytuacja była naprawdę trudna, podjęto decyzję o odholowaniu. Ostatecznie ciężarówka została "podzielona" na 2 części: osobo naczepa osobno silnik siodłowy. Innej możliwości nie było. Koszt to ponad 2 tys. złotych, które musi uiścić kierowca TIRa, ma na to 2 tygodnie ( nowe przepisy obowiązują od 17 września). Poranny armagedon i korki na ul. Zegadłowicza i Al. Wojska Polskiego zakończyły się około godziny 11.00. Strażnicy dodatkowo nałożyli na kierowcę mandat karny za zanieczyszczenia drogi publicznej płynami eksploatacyjnymi.
#
Dzień Strażnika Miejskiego
2019-09-17
Straż Miejska Szczecin w dniu 16 września obchodziła swoje coroczne święto- Dzień Strażnika Miejskiego. O 7.00 rano na Cmentarzu Centralnym i Cmentarzu w Dąbiu delegacja Straży Miejskiej złożyła kwiaty i znicze na grobach zmarłych pracowników i funkcjonariuszy z naszej jednostki, którzy odeszli już na wieczną służbę O godzinie 9.00 uroczystość rozpoczęła się Liturgią Eucharystyczną sprawowaną w Kościele p/w św. Trójcy przy ul.Żołnierskiej 1a. W trakcie mszy strażnicy podziękowali za opiekę podczas pracy i poprosili o błogosławieństwo podczas pełnienia dalszej służby na rzecz społeczności lokalnej. O godzinie 11.00 na na placu przy Komendzie Straży Miejskiej rozpoczęła się oficjalna część: uroczysty apel z okazji Dnia Straży Miejskiej z udziałem zaproszonych gości: Prezydenta Miasta, lokalnych władz samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych i rodzin strażników miejskich. Uroczystość rozpoczęto od złożenia meldunku Prezydentowi Miasta Szczecin Panu Piotrowi Krzystkowi oraz Komendantowi Straży Miejskiej Szczecin , Panu Leonowi Gajewskiemu. W tej części obchodów święta miejskich funkcjonariuszy odbyło się ślubowanie 12 nowo przyjętych aplikantów, wręczenie awansów i wyróżnień strażnikom, którzy wykazali się zaangażowaniem w codzienną pracę na rzecz i dla mieszkańców naszego miasta. Uroczystość związana z Dniem Strażnika Miejskiego to doskonała okazja do uhonorowania jej najbardziej zasłużonych pracowników. Uchwałą Rady Miasta Szczecin z dnia 21 listopada 2011r wprowadzono wyróżnienia honorowe ”Za zasługi dla Straży Miejskiej Miasta Szczecin”. Jest ono przyznawane pracownikom Straży Miejskiej Miasta Szczecin, którzy przyczynili się do rozwoju i funkcjonowania jednostki. Wyróżnienie ma formę dyplomu oraz specjalnego znaku identyfikacyjnego i jest przyznawane trójstopniowo: - wyróżnienie brązowe możliwe do otrzymania po 10 latach pracy w SM ,- wyróżnienie srebrne możliwe do otrzymania po 15 latach pracy i wyróżnienie złote możliwe do otrzymania po 20 latach pracy w SM. W tym roku Komendant Straży Miejskiej Szczecin przyznał: 1. Wyróżnienie brązowe 4-em funkcjonariuszom SM i 1 pracownikowi administracyjnemu 2. Wyróżnienie srebrne 2-om funkcjonariuszom SM i 1 pracownikowi administracyjnemu 2. Wyróżnienie złote 1-emu funkcjonariuszowi SM Zgodnie z Ustawą o strażach gminnych i miejskich , strażnik, który wzorowo wykonuje swoje obowiązki może zostać wyróżniony awansem na wyższe stanowisko. Święto Strażnika Miejskiego to również doskonały czas na wręczenie takich nominacji. Decyzją Komendanta SM Szczecin z dnia 11 września 2019 roku w sprawie nadania nominacji na wyższy stopień służbowy : Do stopnia młodszego strażnika, strażnika oraz starszego strażnika awansowano 17 funkcjonariuszy. Do stopnia młodszego specjalisty, specjalisty oraz starszego specjalisty awansowano 7 funkcjonariuszy i 1 pracownik administracji. Do stopnia młodszego inspektora oraz inspektora awansowano 8 funkcjonariuszy . W tym roku przypadł kolejny Jubileusz: okrągłe 10 lat od 2010 roku, bo 10 rok z rzędu przyznawany jest tytuł Zasłużony dla Straży Miejskiej Miasta .Jest to najwyższe wyróżnienie nadawane przez Straż Miejską Szczecin za szczególne osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla istnienia i funkcjonowania jednostki, a w szczególności za zasługi mające wpływ na jej rozwój i wizerunek, jak również działalność na forum lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym w zakresie rozwoju straży miejskich i gminnych w Polsce, W tym roku uhonorowani zostali: 1. Pani Renata Łażewska, Przewodnicząca Rady Miasta Szczecin, od lat piastująca też stanowisko przewodniczącej RO Skolwin 2. Zespół Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie Tytuł przyznawany jest dożywotnio. Ma formę medalu, na którym widnieje symbol trzech orłów oraz tarcza Straży Miejskiej. Medal ten jest podpisany imiennie. Każdy medal jest ewidencjonowany w księdze. Wykonany jest w mosiądzu. Od momentu powołania szczecińskiej formacji upływa 28 lat.. Przez ten okres szczecińska Straż Miejska przeszła transformację zarówno pod względem wizualnym, jak i przede wszystkim kompetencyjną. Jedno nie zmieniło się od lat: Straż Miejska została powołana do strzeżenia porządku i ładu publicznego i na straży tego porządku stoi i dzisiaj…
#
Kondolencje
2019-07-30
„Ludzie żyją tak długo, jak długo inni pielęgnują pamięć o nich...”
#
Wspólne sprzątanie Plaży Mieleńskiej
2019-07-10
Kolejny raz strażnicy miejscy z Referatu Wodnego pomogli w sprzątaniu nabrzeża plaży Mieleńskiej