Strona główna

AKTUALNOŚCIAKTUALNOŚCI

#
Nowy Ekoport
2020-01-20
Od poniedziałku czynny jest nowy, 9. Ekoport w naszym mieście. Posegregowane odpady będzie można do niego przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach 9-19 oraz w soboty – od 9 do 15. Jest to bez wątpienia najnowocześniejszy Ekoport w Szczecinie. Nowy Ekoport przy ulicy Taczaka wygląda podobnie jak ten, znajdujący się przy ulicy Arkońskiej. Wzbogacony jednak został o szereg nowych rzeczy. Jest rębak, dzięki któremu porąbiemy odpady drzewne. Jest także duża, ogólnodostępna niszczarka do dokumentów. Na terenie Ekoportu do końca maja znajdziemy także mnóstwo zieleni, która zajmie aż 2300 metrów kwadratowych. Znalazła się tam także ścieżka edukacyjna, która będzie służyła nie tylko uczniom, ale również wszystkim mieszkańcom. Już teraz dostaniemy się do niej zarówno przez Ekoport, jak i furtką boczną znajdującą się w okolicach bramy wejściowej. Na ogrodzonym terenie znajdziemy tematyczne place. Pierwszym z nich jest „Recycling” z tablicami informacyjnymi, gablotami przedstawiającymi m.in. frakcje odpadów czy kompostownikami ogrodowymi. Drugim jest pole „odnawialne źródła energii – OZE” z małą instalacją pokazową. Trzecim placem jest „Woda deszczowa” z drewnianą wiatą czy pojemnikiem na deszczówkę. Czwartym natomiast „Ogród miejski” z domkami dla owadów, minigrządkami, ławkami czy trzema drzewami i sześcioma krzewami. W nowym Ekoporcie zastosowano też rozwiązania ekologiczne, tj. odzyskiwana jest woda z deszczówki oraz, dzięki zamontowanym panelom słonecznym, energia elektryczna. Dzięki temu zmniejszą się koszty eksploatacji tego miejsca. Na terenie Ekoportu znajdują się: budynek socjalny, budynek magazynowy, warsztatowo-garażowy, wiata na 4 kontenery o pojemności 30 metrów sześciennych oraz wiata na 6 kontenerów o pojemności 15 metrów sześciennych. Cała działka zajmuje ponad sześć tysięcy metrów kwadratowych. W Ekoporcie przy ulicy Taczaka znalazła się także Galeria „Książka na wynos”. Zgodnie z zapowiedziami przeniesiona została z ulicy Arkońskiej. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Korzysta z nich już ponad połowa mieszkańców Szczecina. W 2018 roku odwiedziło je prawie 169 tysięcy osób. W roku 2019 – tylko do listopada - były już 222 tysiące osób! Katalog przyjmowanych odpadów jest niezwykle obszerny. Najpopularniejszymi frakcjami są odpady budowlane (przyjętych 3178 ton w 2019 roku – 2146 w 2018 roku), opony (przyjętych 385 ton w 2019 roku, w 2018 – 273 tony), gabaryty, w tym meble ( przyjęte 1353 tony w 2019 roku , w 2018 roku - 1092 tony). Łącznie, w 2019 roku zebrano w Ekoportach 8000 ton odpadów. Istnieje także system Mini Ekoportów, który obejmuje szczecińskie apteki. Jest ich aż 180. Zbierają od mieszkańców przeterminowane leki. Do listopada 2019 roku przyjęły 17 ton medykamentów. W całym 2018 roku było ich 14,5 tony.
#
Życzenia
2019-12-20
Aby Święta były wyjątkowymi dniami w roku
#
Strażnicy miejscy odnaleźli skradzioną torebkę
2019-12-13
W dniu wczorajszym w godzinach wieczornych dwaj strażnicy miejscy z patrolu pieszego kontrolowali okolice dworca autobusowego. Około godziny 20.00 podbiegła do nich kobieta, która oświadczyła iż przed chwilą jakaś nieznana osoba ukradła jej torebkę . Tym samym zgłaszająca kradzież została pozbawiona przez złodzieja dokumentów, kluczy i osobistych rzeczy. Po rozpytaniu przez strażników osób, które były blisko miejsca zdarzenia funkcjonariusze udali się na penetrację najbliższej okolicy. Osobie poszkodowanej strażnicy udzielili porady, aby fakt kradzieży zgłosiła w najbliższej jednostce Policji. Kobieta udała się na komisariat, natomiast w trakcie dalszych poszukiwań strażnicy odnaleźli w pobliskim śmietniku, przy ulicy Owocowej damską torebkę wraz z dokumentami wystawionymi właśnie na nazwisko osoby zgłaszającej kradzież. Przez dyżurnego Straży Miejskiej poinformowano telefonicznie panią o fakcie odzyskania jej mienia. Ta bardzo ucieszona zawróciła z drogi na komisariat i przybyła z powrotem na Plac Tobrucki. Miejscy stróże prawa oddali kobiecie torebkę, ta w ich obecności przejrzała zawartość w odnalezionej rzeczy. Oświadczyła, że wszystko się zgadza: były klucze, dokumenty i osobiste drobiazgi. Zadowolona z takiego obrotu rzeczy zakomunikowała strażnikom ,iż nie będzie już nic zgłaszać, bo odzyskała wszystko , na czym jej zależało. Na koniec raz jeszcze strażnicy poinformowali panią o przysługujących jej prawach i na tym zakończyli interwencję.
#
Strażnicy miejscy i dron wykryli kolejnego truciciela
2019-12-12
Od ponad tygodnia strażnicy miejscy wraz z operatorami drona antysmogowego przeprowadzają zintensyfikowane działania. Kontrole prowadzone są w godzinach wieczornych ( jak to miało miejsce w ubiegłym tygodniu w północnych dzielnicach naszego miasta), albo dla odmiany wcześnie rano. Wtedy jest największa szansa na zbadanie dymu z rozpalanych pieców, zwykle mieszkańcy robią to rano, przed pójściem do pracy lub po powrocie z niej do własnych domów . Nie inaczej było wczoraj, strażnicy miejscy z Oddziału Zachód dokonywali kontroli w dzielnicach : Pogodno, Krzekowo, Świerczewo. Na kilkanaście pomiarów dokonanych przez drona antysmogowego w jednym przypadku, właśnie w dzielnicy Świerczewo, odczyty na dronie wskazywały maksymalne przekroczenie norm stężenia szkodliwych substancji w powietrzu. W celu zweryfikowania wskazań z drona strażnicy udali się na tzw. fizyczną kontrolę do posesji, na której wydobywający się dym z komina wskazywał ,iż mogą być spalane odpady. Okazało się ,że rzeczywiście do pieca wędrowały różne odpady a to, co było zgromadzone wokół pieca nie pozostawiało wątpliwości, iż spalanie takich odpadów powoduje zanieczyszczenie powietrza. Czego tam nie było: plastikowe wiadra, folie, stara miotła, śmieci bytowe, kawałki drewnopochodnych materiałów z tzw. odzysku. Tym razem nie można było postąpić inaczej, za niefrasobliwość się płaci ! Za trucie sąsiadów tym bardziej. Na truciciela został nałożony mandat najwyższej wysokości przewidzianej prawem.
#
Strażnicy miejscy ujawnili spalanie odpadów
2019-11-21
Sezon grzewczy w pełni. Niestety, wraz z uruchamianiem pieców pojawiły się problemy
#
Antysmogowy dron znów nad miastem
2019-11-21
W najbliższych dniach na szczecińskim niebie pojawi się antysmogowy dron, który kolejny sezon będzie mierzył poziom szkodliwych substancji w powietrzu i wyłapywał „trucicieli”.
#
Strażnicy miejscy ratowali mężczyznę próbującego odebrać sobie życie.
2019-10-30
Codzienność w pracy strażnika miejskiego to nie tylko blokady, holowanie czy karanie niefrasobliwych kierowców. Taki obraz miejskiego stróża prawa nasi mieszkańcy widzą najczęściej, ale służba na rzecz społeczności lokalnej to priorytet w każdej służbie i formacji. I w takim zdarzeniu brał udział patrol, który wczoraj w godzinach południowych dokonywał kontroli parkowania w okolicach Cmentarza Centralnego i na Bronowickiej. Przy okazji zmotoryzowani strażnicy miejscy dokonali przeglądu ulic ościennych pod kątem ładu i porządku. Na szczęście! Przejeżdżając ulicą Krakowską strażnicy ujrzeli leżącego przy jezdni zakrwawionego mężczyznę, którego podtrzymywał inny mężczyzna, prawdopodobnie przechodzień. Strażnicy natychmiast na ten widok zatrzymali radiowóz: widok był wstrząsający. Zakrwawiony mężczyzna, z przeciętymi najprawdopodobniej, żyłami. W ręku trzymał żyletkę, którą dokonał aktu okaleczenia. Był bardzo niespokojny, wyrywał się strażnikom, którzy odebrali mu niebezpieczne narzędzie, udzielili pierwszej pomocy: opatrzyli rany poprzez założenie opasek uciskowych i wezwali Pogotowie Ratunkowe. Desperat próbował uciec strażnikom i wtargnąć na jezdnię, ale funkcjonariusze udaremnili mu to. Po przybyciu na miejsce Pogotowia i Policji niedoszły samobójca został przekazany przez strażników pod ich opiekę.
#
Akcja "Znicz 2019"-planowane działania Straży Miejskiej Szczecin
2019-10-24
W związku ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych Straż Miejska została włączona do działań prewencyjnych w ramach akcji "ZNICZ". Obchody tego wydarzenia oraz przebieg dni poprzedzających święto zawsze obfitują zwiększonym natężeniem ruchu drogowego na terenie całego miasta. W tym okresie duże zagrożenie stanowi wzmożony ruch pieszych na drogach dojazdowych do cmentarzy oraz bezpośrednio w ich rejonie, także w okolicach dworca kolejowego. Ponadto rejony te są narażone na zwiększoną aktywność złodziei tzw. kieszonkowców, także występują kradzieże oraz włamania do samochodów i inne potencjalne wykroczenia oraz przestępstwa. Mając to wszystko na uwadze Straż Miejska włączona wspólnie z innymi służbami mundurowymi do policyjnej akcji” Znicz” zaplanowała wykorzystanie swoich sił i środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. W okresie od 25.10 do 03.11.2019 w akcji "ZNICZ" w systemie rotacyjnym włączonych do działań zostanie w sumie Akcja Znicz 2019 25.10-03.11.2019 - 182 funkcjonariuszy i 95 pojazdów w systemie rotacyjnym- patrole własne przy cmentarzach ( cmentarz Centralny. W Dąbiu, Zdrojach, przy ul. Bronowickiej, Strzałowskiej w Wielgowie i Płoni Współdziałanie z ZUK ( eliminowanie nielegalnego handlu), z KP Pogodno, WRD, ZDITM- kontrole bezpieczeństwa w ruchu pieszych i czuwanie nad prawidłowością parkowania, zapewnienie porządku publicznego, kontrola parkowania-tereny zielone ( trawniki i pasy zieleni przy cmentarzach), monitorowanie drożności ciągów komunikacyjnych Akcja ZNICZ 2019 25.10-03.11.2019: patrole interwencyjne 220 funkcjonariuszy i 112 pojazdów w systemie rotacyjnym Zadania własne w zakresie egzekwowania ładu i porządku w mieście, zadania zlecone przez dyżurnego SM-DTM: zgłoszenia od mieszkańców,kontrole parkowania w mieście, działania wspomagające- w razie konieczności- patrole lokowane przy cmentarzach ( handel, parkowanie, czystość, bezdomni, nietrzeźwi) Planowane działania: 1. Wspólne działania z Policją z Ruchu Drogowego w zakresie wspomagania policji w nadzorze i kontroli ruchu drogowego z uwzględnieniem egzekwowania nieprawidłowości podczas parkowania (głównie w obrębach skrzyżowań, na przejściach dla pieszych, blokowania dróg dojazdowych, na trawnikach oraz wszelkich innych miejscach, w których zaparkowane pojazdy stanowić będą utrudnienia i zagrożenia dla innych uczestników ruchu). 2. Kontrole z pracownikami ZUK-u pod kątem ewentualnych nieprawidłowości w zakresie prowadzenia handlu w rejonie cmentarzy komunalnych. 3. Działania patroli interwencyjnych Straży Miejskiej w dyspozycji dyżurnych SM - ich działania obejmują pozostałe rejony miasta pod kątem wykroczeń porządkowych i administracyjnych. 4. Działania patroli interwencyjnych Straży Miejskiej i Policji - działania obejmują pozostałe rejony miasta pod kątem, ewentualnych przestępstw (kieszonkowcy, kontrola przejść dla pieszych) i wykroczeń porządkowych i administracyjnych.
#
Raz odholują skuter, raz TIR-a
2019-10-22
Holowanie pojazdów pozostawionych w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób stanowi zagrożenie to codzienność w pracy strażników miejskich. Codziennie –niestety- miejscy stróże prawa odholowują z różnych miejsc w naszym mieście przynajmniej kilka samochodów. Ani wysokie koszty opłat za odholowanie samochodu, ani widmo nałożenia mandatu karnego z tytułu pooełnianych wykroczeń wyczerpujących znamiona art. 130a Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym nie zniechęca kierowców – ryzykantów do łamania przepisów. Zwykle są to użytkownicy aut osobowych, ale jak pokazuje praktyka- nie tylko. Kilkakrotnie strażnicy miejscy odholowywali z miejsc objętych zakazem zatrzymywania z tabliczką T-24 ( informacja o odholowaniu na koszt właściciela) …skutery. Holowanie miało miejsce m.in. w al. Wojska Polskiego. Firma zarządzająca wypożyczaniem miejskich skuterów w naszym mieście wskazała nam użytkownika skutera ,który ostatecznie otrzymał od strażników miejskich mandat karny. O ile koszt odholowania jednośladu to niewiele ponad 100 zł, to dzisiejsze holowanie samochodu ciężarowego TIR na długo pozostanie w pamięci jego kierowcy. Zgłoszenie wpłynęło o 7:56 od ZDiTM o pojeździe ciężarowym, który stojąc w pobliżu skrzyżowania w okolicy jeziora Głębokiego blokuje ruch. Inni użytkownicy zmuszeni byli do łamania przepisów, bo chcąc ominąć ciężarówkę musieli przejeżdżać przez podwójną ciągłą. Sytuacja była naprawdę trudna, podjęto decyzję o odholowaniu. Ostatecznie ciężarówka została "podzielona" na 2 części: osobo naczepa osobno silnik siodłowy. Innej możliwości nie było. Koszt to ponad 2 tys. złotych, które musi uiścić kierowca TIRa, ma na to 2 tygodnie ( nowe przepisy obowiązują od 17 września). Poranny armagedon i korki na ul. Zegadłowicza i Al. Wojska Polskiego zakończyły się około godziny 11.00. Strażnicy dodatkowo nałożyli na kierowcę mandat karny za zanieczyszczenia drogi publicznej płynami eksploatacyjnymi.
#
Dzień Strażnika Miejskiego
2019-09-17
Straż Miejska Szczecin w dniu 16 września obchodziła swoje coroczne święto- Dzień Strażnika Miejskiego. O 7.00 rano na Cmentarzu Centralnym i Cmentarzu w Dąbiu delegacja Straży Miejskiej złożyła kwiaty i znicze na grobach zmarłych pracowników i funkcjonariuszy z naszej jednostki, którzy odeszli już na wieczną służbę O godzinie 9.00 uroczystość rozpoczęła się Liturgią Eucharystyczną sprawowaną w Kościele p/w św. Trójcy przy ul.Żołnierskiej 1a. W trakcie mszy strażnicy podziękowali za opiekę podczas pracy i poprosili o błogosławieństwo podczas pełnienia dalszej służby na rzecz społeczności lokalnej. O godzinie 11.00 na na placu przy Komendzie Straży Miejskiej rozpoczęła się oficjalna część: uroczysty apel z okazji Dnia Straży Miejskiej z udziałem zaproszonych gości: Prezydenta Miasta, lokalnych władz samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych i rodzin strażników miejskich. Uroczystość rozpoczęto od złożenia meldunku Prezydentowi Miasta Szczecin Panu Piotrowi Krzystkowi oraz Komendantowi Straży Miejskiej Szczecin , Panu Leonowi Gajewskiemu. W tej części obchodów święta miejskich funkcjonariuszy odbyło się ślubowanie 12 nowo przyjętych aplikantów, wręczenie awansów i wyróżnień strażnikom, którzy wykazali się zaangażowaniem w codzienną pracę na rzecz i dla mieszkańców naszego miasta. Uroczystość związana z Dniem Strażnika Miejskiego to doskonała okazja do uhonorowania jej najbardziej zasłużonych pracowników. Uchwałą Rady Miasta Szczecin z dnia 21 listopada 2011r wprowadzono wyróżnienia honorowe ”Za zasługi dla Straży Miejskiej Miasta Szczecin”. Jest ono przyznawane pracownikom Straży Miejskiej Miasta Szczecin, którzy przyczynili się do rozwoju i funkcjonowania jednostki. Wyróżnienie ma formę dyplomu oraz specjalnego znaku identyfikacyjnego i jest przyznawane trójstopniowo: - wyróżnienie brązowe możliwe do otrzymania po 10 latach pracy w SM ,- wyróżnienie srebrne możliwe do otrzymania po 15 latach pracy i wyróżnienie złote możliwe do otrzymania po 20 latach pracy w SM. W tym roku Komendant Straży Miejskiej Szczecin przyznał: 1. Wyróżnienie brązowe 4-em funkcjonariuszom SM i 1 pracownikowi administracyjnemu 2. Wyróżnienie srebrne 2-om funkcjonariuszom SM i 1 pracownikowi administracyjnemu 2. Wyróżnienie złote 1-emu funkcjonariuszowi SM Zgodnie z Ustawą o strażach gminnych i miejskich , strażnik, który wzorowo wykonuje swoje obowiązki może zostać wyróżniony awansem na wyższe stanowisko. Święto Strażnika Miejskiego to również doskonały czas na wręczenie takich nominacji. Decyzją Komendanta SM Szczecin z dnia 11 września 2019 roku w sprawie nadania nominacji na wyższy stopień służbowy : Do stopnia młodszego strażnika, strażnika oraz starszego strażnika awansowano 17 funkcjonariuszy. Do stopnia młodszego specjalisty, specjalisty oraz starszego specjalisty awansowano 7 funkcjonariuszy i 1 pracownik administracji. Do stopnia młodszego inspektora oraz inspektora awansowano 8 funkcjonariuszy . W tym roku przypadł kolejny Jubileusz: okrągłe 10 lat od 2010 roku, bo 10 rok z rzędu przyznawany jest tytuł Zasłużony dla Straży Miejskiej Miasta .Jest to najwyższe wyróżnienie nadawane przez Straż Miejską Szczecin za szczególne osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla istnienia i funkcjonowania jednostki, a w szczególności za zasługi mające wpływ na jej rozwój i wizerunek, jak również działalność na forum lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym w zakresie rozwoju straży miejskich i gminnych w Polsce, W tym roku uhonorowani zostali: 1. Pani Renata Łażewska, Przewodnicząca Rady Miasta Szczecin, od lat piastująca też stanowisko przewodniczącej RO Skolwin 2. Zespół Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie Tytuł przyznawany jest dożywotnio. Ma formę medalu, na którym widnieje symbol trzech orłów oraz tarcza Straży Miejskiej. Medal ten jest podpisany imiennie. Każdy medal jest ewidencjonowany w księdze. Wykonany jest w mosiądzu. Od momentu powołania szczecińskiej formacji upływa 28 lat.. Przez ten okres szczecińska Straż Miejska przeszła transformację zarówno pod względem wizualnym, jak i przede wszystkim kompetencyjną. Jedno nie zmieniło się od lat: Straż Miejska została powołana do strzeżenia porządku i ładu publicznego i na straży tego porządku stoi i dzisiaj…