PROFILAKTYKA

Działania profilaktyczneDziałania profilaktyczne

#
Bezpieczna wiosna w mundurze
2019-03-25
W czwartek 21 marca z okazji "Dnia wagarowicza" na terenie VII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie odbył się festyn pod nazwą "Bezpieczna wiosna w mundurze". Organizatorem byli funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie wraz z Dyrekcją wspomnianego liceum. W przedsięwzięciu udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych, którzy zaprezentowali sprzęt ratowniczy, wykorzystywany podczas niesienia pomocy potrzebującym oraz do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Była to również okazja dla uczniów klas mundurowych z VII LO do zapoznania się z różnorodną specyfiką pracy zaproszonych służb. Na festyn przybyli: - funkcjonariusze z Samodzielnego Oddziału Antyterrorystycznego Policji wraz z robotem do zadań specjalnych, - Technik Kryminalistyki, który pokazał w jaki sposób pobierany jest materiał do badań np. odciski palców, - Ratownicy Medyczni z Polskiego Towarzystwa Ratownictwa z pokazem udzielania Pierwszej Pomocy, - Żandarmeria Wojskowa z symulatorem dachowania, - Straż Pożarna oraz Straż Miejska z pokazem sprzętu służbowego, - uczniowie klas mundurowych VII LO z pokazem chwytów obezwładniających. Cała impreza cieszyła się zainteresowaniem nie tylko gospodarzy ale również uczniów z okolicznych szkół.
#
Przedszkolaki, Gryfuś i krokusowy numer alarmowy Straży Miejskiej
2019-03-22
Pierwszy dzień wiosny w szczecińskiej Straży Miejskiej rozpoczął się od wizyty przedszkolaków z zaprzyjaźnionej placówki z ulicy Romera. Strażnicy miejscy zaprosili najmłodszych mieszkańców naszego miasta, na co dzień uczęszczających do Przedszkola Publicznego numer 75, na obejrzenie wspólnego dzieła powstałego w ramach Krokusowej Rewolucji. Pod koniec listopada ubiegłego roku dzieci z przedszkola wraz ze strażnikami wykonały napis na trawniku pod komendą : 986, czyli alarmowy telefon do Straży Miejskiej. Ciekawostką jest to ,że napis można czytać z dwóch stron! Razem z ekipą przedszkolną i strażnikami krokusy sadził …Gryfuś, który wywołał wiele radości wśród dzieci. Teraz w pierwszy dzień wiosny przyszedł czas na obejrzenie efektów wspólnej pracy. Dzieciom bardzo podobał się żółty ,krokusowy numer telefonu. Zadowolone z wykonanego zadania zapowiedziały się z kolejną wizytą. Chcą posadzić kolejne krokusy układające się w nazwę naszej jednostki: SM… Na koniec tej miłej wizyty strażniczki szkolne z Referatu Profilaktyki zaprosiły dzieci na poczęstunek ,wspólne zdjęcie i omówiły plan prelekcji na najbliższe tygodnie.
#
Rozumiemy zwierzęta
2019-03-14
W dniu 8 marca w Publicznym Przedszkolu Nr 20 przy ul. Wieniawskiego zostało zorganizowane spotkanie pt. "Rozumiemy zwierzęta". Prelekcje przeprowadziły Strażniczki Miejskie z Referatu Profilaktyki. Celem pogadanki było zaznajomienie najmłodszych z zagrożeniami jakie niesie za sobą kontakt z nieznanym psem. Funkcjonariuszki tłumaczyły jak zareagować gdy biegnie w naszą stronę groźny pies oraz czego nie robić w chwili ataku. Przedszkolaki pod bacznym okiem strażniczek przećwiczyły pozycję drzewka oraz żółwika. Na zakończenie każdy maluch otrzymał pieczątkę z wizerunkiem psa.
#
EUROPEJSKI DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
2019-03-12
W lutym przypadał Dzień Bezpiecznego Internetu. Święto to obchodzone jest w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Z tej okazji przez cały miesiąc w wielu szczecińskich szkołach przeprowadzono prelekcje dotyczące Cyberprzemocy. Na spotkania z dziećmi i młodzieżą ze szkół podstawowych i średnich zaproszone były Strażniczki Miejskie z Referatu Profilaktyki, które uświadamiały uczniom, iż cyberprzemoc to zachowanie krzywdzące emocjonalnie drugiego człowieka. Do takich zachowań możemy zaliczyć min. - ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie czy poniżanie osoby za pomocą internetu lub telefonu komórkowego, - podszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach, - włamanie na czyjeś konto np. pocztowe, - publikowanie oraz rozsyłanie filmików, zdjęć czy informacji bez zgody - pisanie obraźliwych komentarzy Strażniczki miejskie z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej odwiedziły przez miesiąc 51 placówek oświatowych. W spotkaniach wzięło udział 1200 uczniów.
#
"Mały ratownik" - przedszkolaki uczą się udzielania pierwszej pomocy
2019-02-20
14 lutego funkcjonariuszki Straży Miejskiej zostały zaproszone do Oddziału Przedszkolnego mieszczącego się w Szkole Podstawowej Nr 45 w celu przeprowadzenia warsztatów z udzielania pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się co zrobić w sytuacji kryzysowej np. głośno wołać pomocy, zadzwonić na jeden z numerów alarmowych. Przedszkolaki miały również okazję zobaczyć jak prawidłowo wykonuje się resuscytację krążeniowo-oddechową i spróbować swoich sił na manekinie.
#
BEZPIECZEŃSTWO W CZASIE FERII
2019-01-28
W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, które w bieżącym roku w naszym województwie przypadają w okresie 28.01 - 08.02. 2019 r. Strażniczki Miejskie odwiedzały szkoły i przedszkola miejskie w celu przypomnienia jak bezpiecznie spędzić czas wolny od zajęć. Mówiły nie tylko o zabawach na śniegu czy lodzie, ale również o zagrożeniach jakie czyhają na nich pod nieobecność rodziców czy opiekunów w domu. Funkcjonariuszki apelowały do dzieci, aby nie wchodziły na zamarznięte akweny wodne, żeby nie przyjmowały nic od osób obcych oraz aby nie spędzały za dużo czasu przed komputerem a także nie podawały żadnych informacji osobom poznanym w sieci.
#
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 2019
2019-01-14
13 stycznia po raz 27 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Udział w wydarzeniu wzięły również jak co roku służby mundurowe prezentując sprzęt taktyczny oraz pojazdy służbowe. Straż Miejska jak co roku również przyłączyła się do akcji. Ciekawi mogli wsiąść do pojazdu służbowego na miejsca przeznaczone do przewozu osób natomiast na najmłodszych czekała nasza maskotka Gryfuś, który przybijał "piąteczki" oraz pozował z nimi do zdjęć.
#
Mikołajki w Parku Chopina
2018-12-17
1 grudnia Park Chopina za sprawą Rady Osiedla Arkońskie - Niemierzyn zamienił się w Wioskę Św. Mikołaja. Mikołaj do pomocy zaprosił Gryfusia ze Straży Miejskiej oraz Olafa z Krainy Lodu. Były przygotowane konkursy oraz niespodzianki dla dzieci. Każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z "maskotkami". Na zakończenie najmłodsi otrzymali upominki.
#
Wzruszające podziękowania dla strażniczek
2018-11-20
Praca z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta jest bardzo wymagająca, ale i satysfakcjonująca. Nikt inny z takim zaangażowaniem nie słucha strażniczek szkolnych z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej, jak robią to przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych. Ufne, zainteresowane różnorodnymi tematami prelekcji, dostosowanymi do aktualnych potrzeb placówek oświatowych i dobrane stosownie do grup wiekowych. Dzieci pięknie potrafią też podziękować paniom strażniczkom za trud włożony podczas prowadzenia z nimi zajęć. Wzruszające podziękowania w artystycznej ,plastycznej formie trafiły na ręce naszych profilaktyczek. Poniżej prezentowane prace plastyczne to dzieła przedszkolaków i ich opiekunek z Niepublicznych Przedszkoli ”Promyk” i „Gryfik” w Szczecinie.
#
Dzień otwarty w Straży Granicznej
2018-10-18
5 października 2018 r. na terenie Jednostki Straży Granicznej odbył się festyn z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi. Udział w wydarzeniu wzięło wiele formacji współpracujących a jedną z nich była Straż Miejska. Na imprezę zostały zaproszone dzieci z pobliskich szkół.