AKTUALNOŚCI

Strażnicy miejscy ujawnili spalanie odpadówStrażnicy miejscy ujawnili spalanie odpadów

Sezon grzewczy w pełni. Niestety, wraz z uruchamianiem pieców pojawiły się problemy z tym, co w tych piecach jest spalane.

Czasy, gdy strażnik miejski lub inspektor ochrony środowiska mógł tylko stojąc przed furtką obserwować dym z zewnątrz już minęły. Strażnicy mogą wejść na posesję, czy do lokalu, do pomieszczenia, gdzie znajduje się piec na podstawie posiadanych imiennych, bezterminowych upoważnień podpisanych przez Prezydenta Miasta Szczecin. Uniemożliwienie przeprowadzenia czynności kontrolnych to przestępstwo .

Strażnicy sprawdzają co jest przygotowane do palenia, co znajduje się w pobliżu paleniska, czym już się pali. Interweniują najczęściej po otrzymaniu zgłoszenia od mieszkańców, czy Rad Osiedla. Tych sygnałów od zaniepokojonych podejrzanym dymem sąsiadów jest ostatnio więcej. Wpływ na to mają doniesienia mediów o złym stanie jakości powietrza i zagrożeniu smogowym. Okazuje się jednak, że zdecydowana większość takich zgłoszeń jest fałszywym alarmem.

Wczoraj po otrzymaniu sygnału od mieszkańca strażnicy miejscy z Oddziału Północ udali się w rejon osiedla Warszewo, gdzie ujawniono mężczyznę spalającego odpady wytwarzające toksyczny dym .W piecu spalane były odpady drewnopodobne, tj. pocięte płyty wiórowe, paździerzowe i polakierowane resztki mebli. Sprawcę ukarano mandatem karnym.