AKTUALNOŚCI

Straż miejska apeluje: w lany poniedziałek należy zachować umiarStraż miejska apeluje: w lany poniedziałek należy zachować umiar

Straż miejska apeluje, aby w ten szczególny dzień zachować rozsądek. Tradycja, tradycją ale należy zachować umiar. Zachowania tego” umiaru” będą pilnować patrole straży miejskiej. Mimo iż Śmigus dyngus to nadal bardzo żywo kultywowany zwyczaj w całym naszym kraju to jednak wesoła tradycja często przechodzi w chuligańskie zachowanie. Co grozi za oblanie kogoś wodą w lany poniedziałek?


Oblanie wodą może stanowić wykroczenie. Czyn taki może podlegać pod wiele przepisów karnych pochodzących z kodeksu wykroczeń. Oblewanie może zostać zakwalifikowane pod zakłócanie spokoju i porządku publicznego, spowodowanie niebezpieczeństwa przez wyrzucanie przedmiotów i wylewanie płynów lub jako nieobyczajny wybryk. W skrajnych sytuacjach naruszony może być nawet przepis art. 288 § 1 Kodeksu karnego. Chodzi o sytuacje, w których wskutek polewania wodą doszło do zniszczenia mienia np. ubrania. Jeżeli oblewane są samochody, czyn taki może stanowić wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego, a w szczególności rzucanie przedmiotami w pojazdy w ruchu, utrudnianie ruchu na drodze jak i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Polewanie wodą przechodniów, wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów i środków komunikacji miejskiej jest zagrożone mandatem w wysokości nawet do 500 złotych. Jeżeli oblewanie zostanie zakwalifikowane jako naruszenie nietykalności cielesnej, to kara może wynosić nawet rok pozbawienia wolności. Jeżeli wygłup spowoduje utratę mienia, to w zależności od jego wartości czyn ten może być potraktowany jako wykroczenie lub przestępstwo. Taki przypadek może skończyć się w sądzie, który może zasądzić odszkodowanie.

Źródło: Na podstawie; www.wykroczenia.wieszjak.pl