Piszą o nas

W wakacje z psem ( nie) wejdziesz na każdą plażeW wakacje z psem ( nie) wejdziesz na każdą plaże

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi wyjazdy nad morze. Wiele osób na urlop zabiera ze sobą pupila. Turyści zastanawiają się, gdzie można z nim w spokoju poplażować. W niektórych miejscowościach tworzone są specjalne plaże dla czworonogów.

Jako pierwsi w kraju, blisko 10 lat temu, stworzyliśmy na polskim wybrzeżu plażę dla psów - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia.-Znajdziemy ją przy wiatraku Stawa Młyny. Tam zapraszamy wzystkich wypoczywających w Świnoujściu w sezonie letnim z psami. Tu zwierzęta mają do dyspozycji teren o długości 200 m, który jest częściej sprzatany. Znajdziemy na nim także specjalne pojemniki z workami i rękawiczkami do zbierania po psach nieczystości.

Co z miejscowościami, w których nie ma specjalnych plaż dla psów? Oficjalnie we wszystkich nadmorskich gminach w sezonie letnim panuje zakaz wchodzenia z czworonogiem na plaże strzeżone. Miłośnicy zwierząt zwykle stosują się do regulaminu i takie plaże omijają szerokim łukiem, a jeśli nawet zbłądzą, to po upomnieniu przez ratownika przenoszą się z psem w inne miejsce. Jeśli jednak ktoś zakaz złamie i będzie plażował z psem na plaży strzeżonej, żadnej kary nie otrzyma. - Staramy się nie karać za wchodzenie na plażę strzeżoną z psem. Zwykle jedynie upominamy plażowiczów i podpowiadamy, gdzie mogą z psem spokojnie wypoczywać - mówi Elżbieta Guz z Urzędu Gminy w Dziwnowie.

Jeśli jednak ktoś się uprze i postanowi z psem plażować na strzeżonym kąpielisku, kary i tak nie dostanie. - Mamy na terenie gminy wyznaczone plaże, na których można wypoczywać z psem. Jednak de facto nie możemy nikomu zabronić wejścia na plażę strzeżoną z psem, bo sąd najwyższy uznał, że takie zachowanie jest ograniczaniem obywatelskiej swobody - mówi Łukasz Tylka z Urzędu Gminy w Rewalu.

-Za wejście z psem na plażę, nawet strzeżoną, nie możemy nikogo ukarać, możemy tylko prosić o przeniesienie się w inne miejsce, ale czy ktoś się do naszej prośby przychyli, to już jego dobra wola-mówi Leszek Kozłowski, komendant Straży Gminnej w Rewalu.-Jeśli pies jest na smyczy i ma kaganiec, mandatu jednak nie możemy. Ważna jest tu więc przede wszystkim kultura właściciela psa, to czy będzie go pilnował, sprzątał po nim. Wiadomo jednak, że ludzie są rózni, niektórzy nie sprzatają na plaży po swoich dzieciach, a co dopiero po psach.

Podobne zasady obowiązują na kąpieliskach miejskich w Szczecinie. _ Przed wejściem na kąpieliska widnieją znaki zakazu wstępu z psem, ale to tylko znaki (piktogramy, bez mocy prawnej)- mówi Joanna Wojtach ze Straży Miejskiej w Szczecinie.- Z powodu luki prawnej, jako straż miejska za złamanie takiego zakazu nie możemy nikogo ukarać. Jednak jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemności lepiej omijać plaże strzeżone.

-Powiem szczerze, jestem w szoku. W Warszawie znowu ktoś nawalił z tym prawem. Lubię psy, lecz ich miejsce nie jest na plaży, wśród dzieci. A znając kulturę Polaków, będzie przez to mnóstwo niepotrzebnych awantur- mówi katarzyna Prus, która przyjechała nad Bałtyk z Wrocława.

Mandat za przebywanie z psem na plaży nam nie grozi, ale za to możemy się tym narazić na nieprzyjemności. Opuszczenia plaży mogą bowiem od nas oczekiwać inni plażowicze, a co za tym idzie, także strażnicy miejscy czy ratownicy. Aby więc uniknąc problemów, szarpania się i komentarzy lepiej do wypoczynku z psem wybierać plaże niestrzeżone, lub te stworzone specjalnie z myślą o czworonogach.

W gminie Rewal wyznaczono kilka plaż dla turystów ze zwierzętami.-Dwie takie plaże wyznaczyliśmy w Pobierowie, dwie w Trzęsaczu, dwie w rewalu i po jednej w Pustkowie, Niechorzu i Pogorzelicy- wymienia Łukasz Tylka z Urzędu Gminy w Rewalu.-Ich listę z dokładną lokalizacją można znaleźć na naszej stronie internetowej www.rewal.pl w zakładce " strefa turystyczna".

W gminie Dziwnów psy mogą swobodnie hasać pom plażach, które są niestrzeżone. A tych wbrew pozorom jest całkiem sporo. Znajdziemy je w Międzywodziu, Dziwnowie,Łukęcinie, Dziwnówku. Na stronie internetowej gminy www,dziwnow.pl w zakładce"kąpieliska" jest spis plaż strzeżonych. Są one także oznakowane przy wejściu na plaże. To z nich nie mogą korzystać plażowicze z psami. Pozostałe są do ich dyspozycji. Pamiętajmy przy tym,że wszędzie powinniśmy po naszym zwierzaku posprzątać.

Źródło: Głos Szczeciński, str.1,3, z dn.30.06.2015r,