Piszą o nas

Pies w samochodzie podczas upałów. Co robić? - pyta nasza Internautka. Można wybić szybęPies w samochodzie podczas upałów. Co robić? - pyta nasza Internautka. Można wybić szybę

Jeśli zauważysz konającego z gorąca psa, zamkniętego w samochodzie podczas upału, zadzwoń po policję lub straż miejską. Jeśli psu będzie grodzić niebezpieczeństwo – można zbić szybę, by ratować jego życie.

Upalne dni dają się we znaki nie tylko dzieciom i osobom starszym. Wysokie temperatury i palące słońce jest męczące także dla zwierząt. Niestety niektórzy właściciele bezmyślnie pozostawiają swoich pupili w gorące dni w nagrzanym, zamkniętym samochodzie. Z taką sytuacją w minioną niedzielę spotkała się nasza Czytelniczka Sandra. Zauważyła w zaparkowanym samochodzie na parkingu sklepu Lidl niewielkiego psa. – Zrobiłam zakupy i po ok. 15 minutach wyszłam ze sklepu. Wtedy zauważyłam psa siedzącego samego, zamkniętego w aucie, bez otwartej szyby ani odrobiny wody, ziejącego i czekającego na swoich właścicieli – napisała Internautka Sandra. – Jak wiadomo na dworze jest gorąco, a samochód nagrzewa się w ekspresowym tempie. Każdy zna to z autopsji.

Nasza Czytelniczka wróciła do sklepu, aby poszukać właścicieli zwierzaka. Po odnalezieniu ich, usłyszała zapewnienie, że za chwilę wyjdą do psa.

– Wyszli dopiero po kolejnych 20 minutach i na moje pytanie jak można zamknąć psa i nawet okna nie zostawić mu otwartego powiedzieli „a co mieliśmy z nim zrobić” po czym zaczęli się awanturować i mówić, żebym zajęła się swoimi sprawami. Byli bardzo aroganccy i chamscy i nie widzieli w tej sytuacji żadnego problemu – pisze Sandra.

Jak zachować się w takiej sytuacji? Na początku – tak jak nasza Czytelniczka – powinniśmy poszukać właścicieli zwierzęcia i zainterweniować. Jeśli jednak nigdzie w pobliżu ich nie ma, a zwierzę zamknięte w samochodzie jest ledwo żywe, mamy prawo do bardziej drastycznych posunięć.

– W polskim prawie istnieje zapis dotyczący stanu wyższej konieczności, jeśli życiu zwierzęcia zagraża niebezpieczeństwo – mówi Karolina Winter z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie. – Jeżeli pies jest zamknięty w samochodzie, ledwo oddycha, traci przytomność, a my mimo prób nie jesteśmy w stanie odnaleźć jego właściciela, mamy prawo wybić w samochodzie szybę, aby ratować owego, konającego psa. W tej sytuacji życie zwierzęcia jest wyższą wartością niż szyba w samochodzie.

Prawo do zbicia szyby potwierdzają także policjanci. Zaznaczają jednak, że lepiej nie robić tego samemu.

– Jeśli zauważymy konające w zamkniętym samochodzie zwierzę pozostawione bez opieki, najlepiej wezwać odpowiednie służby takie jak policja czy straż miejska – radzi asp. Irena Kornicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. – Funkcjonariusze będą mogli wówczas działać zgodnie z algorytmem postępowania. Jeśli pojawią się ku temu przesłanki, będą mieć prawo zbić szybę w samochodzie. Osoba zgłaszająca problem uwięzionego psa, nie będzie mieć natomiast później problemów prawnych.

Źródło: www.mmszczecin.pl z dn.01.06.2014r.