Piszą o nas

Parkowanie na osiedlu KazimierskaParkowanie na osiedlu Kazimierska

Od kilku dni na osiedlu przy ulicy Kazimierskiej na Gumieńcach straż miejska zakłada blokady na koła nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Jedna część mieszkańców popiera działania strażników, a druga piętnuje zachowanie sąsiadów, którzy zgłaszają do straży kolejne przypadki łamania przepisów.

Problem z parkowaniem na osiedlu przy ulicy Kazimierskiej na Gumieńcach nie jest nowy. Na terenie po byłym zakładzie Selfa powstało duże osiedle mieszkaniowe. Niestety, nie zapewniono na nim odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. Mieszkańcy parkują więc swoje auta na każdym wolnym skrawku osiedla, łamiąc przy tym przepisy ruchu drogowego.

Osoby, które nieprawidłowo parkują swoje pojazdy można podzielić na 2 kategorie - tych, którzy zostawiając swoje auta starają się nie przeszkadzać innym uczestnikom ruchu drogowego i tych, którzy dosłownie mają w nosie innych kierowców, blokują wyjazdy z garaży czy miejsc postojowych. Można jeszcze utworzyć 3 grupę kierowców, którzy nie są mieszkańcami osiedla i pozostawiają swoje samochody w nieprzepisowych miejscach podczas wizyty w banku, biurze dewelopera czy innym punkcie usługowym znajdującym się na terenie osiedla.

W poniedziałek 26 stycznia na spotkaniu, które zorganizowała Rada Osiedla Gumieńce m.in. w sprawie przebudowy chodnika przy ul. Ku Słońcu i utworzenia dodatkowych miejsc parkingowych, kilku mieszkańców osiedla przy ulicy Kazimierskiej wręczyło przedstawicielowi straży miejskiej zdjęcia, na których widać nieprzepisowo parkujące pojazdy. Otrzymały one zapewnienie, że strażnicy zajmą się tą sprawą. Następnego dnia na osiedlu pojawili się strażnicy z blokadami.
Na forum naszego portalu rozpoczęła się ognista dyskusja zwolenników i przeciwników karania kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów.


wiszko: To bardzo dobrze że zakładają blokady. Może zaczniecie myśleć przy parkowaniu, tak aby swoim zaparkowanym samochodem nie utrudniać życia innym!


roman: Gratuluję zarządowi i niektórym sąsiadom wyobraźni z wzywaniem SM. Sam mam miejsce postojowe i małe dziecko z którym wychodzę na spacery, i nie jestem na tyle głupi aby zaraz dzwonić po SM bo ktoś zaparkował na ulicy... Ciekawe czy SM odwiedza też inne osiedla.

"Strażnicy miejscy działają na terenie osiedla przy ul. Kazimierskiej wyłącznie na podstawie zgłoszeń mieszkańców. Na terenie osiedla obowiązuje znak strefa zamieszkania co oznacza, że parkować można tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Blokada nie oznacza jednak, że na pewno właściciel pojazdu zostanie ukarany 100 zł mandatem. Stosujemy również pouczenia" - poinformowała nas Joanna Wojtach, rzecznik Straży Miejskiej w Szczecinie.

Problem jest złożony, a jego podstawą jest brak wystarczającej liczby miejsc postojowych na osiedlu. Część mieszkańców chce zmiany znaków drogowych, które obowiązują na osiedlu. Inni chcą wymóc na deweloperze, aby wyznaczył dodatkowe miejsca parkingowe. Niektórzy mieszkańcy chcą, aby z tyłu osiedla w miejscu wyburzonej niedawno willi powstał dodatkowy parking. Jednak nie wszyscy zgadzają się z tym pomysłem. Pojawiają się głosy za budową w tym miejscu placu zabaw dla dzieci. Być może problem częściowo rozwiązałyby dodatkowe miejsca parkingowe od strony ulicy Ku Słońcu, jednak miejscowy plan zagospodarowania terenu póki co blokuje taką możliwość. Mieszkańcy osiedla wzajemnie oskarżają się o składanie donosów do straży miejskiej. Konflikt może załagodzić spotkanie, podczas którego sąsiedzi wspólnie poszukają odpowiednich rozwiązań. Na pewno donosy składane do Straży Miejskiej nie rozwiążą tego problemu, a jedynie zaognią sytuację.

Źródło: www.gumience24.pl