Piszą o nas

Mickiewicza: Nowe miejsce na fotoradarMickiewicza: Nowe miejsce na fotoradar

Czy urządzenie będzie podawało prawidłowe odczyty? – martwi się nasz Czytelnik i wskazuje miejsce: ulicę Mickiewicza. Straż miejska uspokaja: mamy nowoczesny sprzęt. – Całkiem niedawno pojawił się przy ulicy Mickiewicza znak informujący o możliwej kontroli prędkości fotoradarem – mówi pan Marcin, nasz Czytelnik. – O ile się orientuję, w instrukcji urządzenia napisane jest, że w zasięgu działania fotoradaru nie mogą znajdować się żadne metalowe przedmioty. Mogą one spowodować spore zafałszowanie wyniku pomiaru.

Pan Marcin powołuje się na konkretny zapis z instrukcji używania urządzenia fotorapid: „w wiązce antenowej (ok. 8 stopni od osi anteny) nie mogą znajdować się żadne przeszkody, które mogłyby spowodować zakłócanie sygnału radarowego, takie jak np. tablice informacyjne, reklamy, znaki drogowe, metalowe płoty.” Pan Marcin zwraca jednocześnie uwagę, że na całej długości jezdni przy ul. Mickiewicza ustawiona jest metalowa barierka. To barierka, która oddziela torowiska tramwajowe. – Prosiłbym w takim razie o zapytanie kogoś odpowiedzialnego za ustawienie w tamtym miejscu kontroli, żeby wyjaśnił jak wyobraża sobie używanie fotoradaru w tym miejscu? – pyta mężczyzna.

Straż miejska wyjaśnia, że nie używa urządzenia fotorapid tylko zupełnie inne - multanova 6f. Jak uzyskaliśmy zapewnienie to urządzenie jest znacznie lepsze od poprzedniego. Multanova 6f to jeden z najpopularniejszych urządzeń w Polsce. Wykorzystuje kamerę czarno-białą o rozdzielczości 1,3 Mpx rejestrująca dwa wykroczenia na sekundę i wykonująca pomiar prędkości pojazdom nadjeżdżającym i odjeżdżającym jednocześnie. – Proszę uspokoić Czytelnika. Nie ma możliwości, żeby wynik pomiaru został zniekształcony – zapewnia Joanna Wojtach, rzecznik straży miejskiej.

Nowa organizacja ruchu, czyli znak D-51 informujący o automatycznej kontroli prędkości wraz z tabliczką o długości odcinka na jakim odbywa się pomiar, pojawiły się od niedawna w kilku nowych miejscach Szczecina. Można je zobaczyć już przy al. Wyzwolenia, al. Piastów, ul. Kolumba, ul. Mieszka I i właśnie przy ul. Mickiewicza. Fotoradar straży można także spotkać również przy ul. 26 Kwietnia, Jana z Kolna, alei Powstańców Wielkopolskich, alei Wojska Polskiego – w rejonie zajezdni Pogodno, przy ul. Miodowej, przy ul. Ku Słońcu, ul. Przyjaciół Żołnierza, ul. Rymarskiej oraz w rejonie Basenu Górniczego. Wszystkie te miejsca na fotoradary zostały wybrane w uzgodnieniu z policją.

Źródło: Głos Szczeciński, str.6, z dn.23.04.2013r.