Piszą o nas

Laweta ZDiTM-u sieje postrach. W tym roku odholowała już ponad 300 aut.Laweta ZDiTM-u sieje postrach. W tym roku odholowała już ponad 300 aut.

Średnio w 2014 roku każdego dnia laweta Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego odholowywała pięć samochodów. Od początku tego roku to 319 aut. - Laweta usuwa pojazdy tylko na wezwanie straży miejskiej czy policji - przypomina Dariusz Wołoszczuk, rzecznik ZDiTM.

Chodzi o samochód renault wyposażony w żuraw (HDS) do usuwania źle zaparkowanych pojazdów. Laweta służy do usuwania pojazdów samochodowych, na które dyspozycję usunięcia wydała straż miejska, policja lub Inspekcja Transportu Drogowego. W ubiegłym roku wydano 1740 takich dyspozycji. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Pojazd może być także przemieszczony lub usunięty z drogi, jeżeli utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej.

Samochody odholowywane są na parking przy ul. Hangarowej. Właściciele mogą je odebrać po uiszczeniu odpowiednich opłat. Co zrobić aby odzyskać odholowane auto? Aby uzyskać zezwolenie na odbiór pojazdu z parkingu właściciel udaje się do siedziby straży miejskiej przy ul. Felczaka. Tam otrzymuje dokument zezwalający na odebranie pojazdu z parkingu. Następnie musi wnieść opłatę . Zgodnie z uchwałą Rady Miasta za usunięcie z drogi i dostarczenie na parking strzeżony właściciel pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony zapłaci 478 zł, za pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony do 7 ton stawka wyniesie 597 złotych.

Źródło: www.gs24.pl z dn.22.02.2015r.