Piszą o nas

Festyn „Pierwszy dzwonek – bezpieczna droga do szkoły”Festyn „Pierwszy dzwonek – bezpieczna droga do szkoły”

10 września bieżącego roku na torze kartingowym PZM Szczecin przy al. Wojska Polskiego, odbyła się szósta edycja festynu pod nazwą „Pierwszy dzwonek – bezpieczna

droga do szkoły”. Do udziału w spotkaniu edukacyjnym zostali zaproszeni uczniowie klas pierwszych, ze szczecińskich szkół podstawowych. W związku z nowym doświadczeniem, jakim dla małego człowieka jest wstąpienie w szeregi braci uczniowskiej, myślą przewodnią festynu było bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły. Komitet Organizacyjny Festynu stworzyli przedstawiciele służb, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców miasta. Każda z instytucji, która wzięła udział w spotkaniu, zaprezentowała pierwszakom zadania, które są charakterystyczne dla ich służby.
Przy wejściu na teren festynu pierwszoklasistów powitał pracownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Szczecinie, który zapoznał ich z tematyką oraz celem festynu. Następnie przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej zaprezentowali dzieciom i umożliwili im zapoznanie się z pojazdem i sprzętem, który uczestniczy w akcjach gaszenia pożaru.
Po zapoznaniu się z pracą strażaków uczniowie uczyli się znaczenia sygnalizacji świetlnej oraz zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, które przybliżyli impolicjanci z Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji.
Kolejnym punktem festynu było spotkanie ze Strażnikami Miejskimi. Tu pierwszoklasiści przypomnieli sobie, jakie są numery alarmowe do poszczególnych służb i w jakich sytuacjach należy ich użyć.
W trosce o widoczność dzieci na drodze, przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie wyjaśnili potrzebę noszenia elementów odblaskowych oraz wyposażyli każdego ucznia w zawieszkę odblaskową. Na ręce nauczycieli szkół, które wzięły udział w festynie edukacyjnym, w imieniu Dyrektora WORD zostały przekazane komplety kamizelek odblaskowych oraz certyfikaty za udział w przedsięwzięciu. Uczniowie opuszczając stanowisko WORD przechodzili do stanowiska Izby Celnej, przy którym celnicy omówili zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zabawy. Szczególną uwagę zwrócili na zagrożenia, jakie płyną z bawienia się zabawkami niewiadomego pochodzenia i wyjaśnili po co zabawkom certyfikaty. Natomiast Służba Celna – grupa mobilna przedstawiła, jak w praktyce wygląda praca pieska, który bierze udział w szukaniu przedmiotów przemycanych, albo w zatrzymaniu przestępcy. Ponieważ rok szkolny to nie tylko nauka, ale też wycieczki szkolne, Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowegowyjaśnili, jak zachować bezpieczeństwo podczas wsiadania i wysiadania grupy z autokaru oraz zasady odpowiedniego zachowania podczas jazdy.
Kolejnym ważnym tematem, który został przybliżony pierwszoklasistom było bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej Oddział w Szczecinie omówili zasady prawidłowego zapinania pasów bezpieczeństwa oraz korzystania z fotelika samochodowego. Uczniowie mieli możliwość poćwiczyć te zasady korzystając z symulatora zderzeń.
W drodze do szkoły mijamy na ulicy
inne osoby, ale również czworonogi. Zdarza się czasami, że dzieci stają się celem ataku psów. W związku z powyższym pracownicy Straży Granicznej przestawili i wyjaśnili jak należy zabezpieczyć się przed ich atakiem i jak się zachować w takiej sytuacji. Na koniec festynu pierwszoklasiści poczuli się jak prawdziwi strażacy. Każdy z uczniów miał możliwość wypróbowania swoich sił w zmierzeniu się z wężem strażackim, przy użyciu, którego należało strącić wskazany cel. Festyn „Pierwszy dzwonek – bezpieczna droga do szkoły” stał się już tradycją w Szczecinie, więc za rok kolejną grupę uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej, taka forma edukacji na pewno nie ominie.


Cezary Tkaczyk
Przewodniczący Komitetu
Organizacyjnego Festynu

Źródło: Kurier Szczeciński, str.10, z dn.13.09.2012 r.