Piszą o nas

Darmowy parking przy UM dla wtajemniczonychDarmowy parking przy UM dla wtajemniczonych

Straż Miejska już z tych miejsc nie korzysta, ale znak i „koperty” zostały. Korzysta z tego grupa sprytnych kierowców, którzy znaleźli taki sposób na bezpłatne parkowanie przy magistracie.

Na tę sytuację zwrócił uwagę jeden z czytelników „Wyborczej”. Zainteresowało go, dlaczego na miejscach zarezerwowanych „dla pojazdów Straży Miejskiej” parkują cywilne samochody? Chodzi o sześć kopert na ul. Felczaka, przy skrzyżowaniu z ul. Odrowąża.
O tym, że są to miejsca dla radiowozów, informuje tabliczka pod znakiem wyznaczającym parking, a także koperty wymalowane na jezdni. Czytelnik podejrzewał, że z miejsc korzystają strażnicy parkujący tam prywatne auta. To kuszące, bo miejsca dla straży są wyłączone ze Strefy Płatnego Parkowania.

– To nie są auta strażników ani straży, bo nas już w tym miejscu nie ma – zapewnia jednak Joanna Wojtach, Rzecznik Straży Miejskiej. – W grudniu wyprowadziliśmy się z siedziby przy ul. Felczaka, jesteśmy teraz przy ul. Żołnierskiej (Klonowica 1B, przyp. Rzecznik SM).
Wojtach tłumaczy, że Straż od razu powiadomiła o tym Wydział Gospodarki Komunalnej w magistracie (odpowiada za organizację ruchu w Szczecinie). – Poinformowaliśmy, że już nie potrzebujemy tych miejsc – mówi. Nic to jednak nie zmieniło. Oprócz tego, że okazję wypatrzyła grupa kierowców. Codziennie na wspomnianych miejscach można spotkać niemal ten sam zestaw samochodów. Większość nie ma abonamentów ani biletów parkingowych. – To nie są zwykli obywatele, bo ci chyba jednak baliby się zaparkować w tak oznakowanym miejscu – komentuje jeden z kierowców, który nie wiedział, że Straż Miejska wyprowadziła się z ul. Felczaka. Podejrzenie padło na lepiej zorientowanych pracowników magistratu, którzy „zagospodarowali” sobie bezpańskie koperty.

Spytaliśmy magistrat, jak długo jeszcze będzie trwać taki stan. – Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska mniej więcej półtora tygodnia temu poinformował ZDiTM o potrzebie uaktualnienia oznakowania – mówi Tomasz Klek z biura prasowego miasta. Techniczną stroną tego typu przedsięwzięć zajmuje się bowiem – na polecenie WGKiOŚ – właśnie Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego (zlecając zadanie firmie, z którą ma podpisaną umowę na takie prace). Jeśli warunki pogodowe pozwolą, poprawione oznakowanie poziomie pojawi się na ul. Felczaka w środę. Usunięty zostanie też znak pionowy z tabliczką informującą o zastrzeżonych miejscach parkingowych. Dawne miejsca straży staną się zwykłymi miejscami postojowymi w SSP.

Autor: Andrzej Kraśnicki Jr
Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin str. 2, z dn. 23.02.2016 r.