Piszą o nas

Batman:Posprzątajmy psią polanę.Batman:Posprzątajmy psią polanę.

Nikt nie wie, kiedy pojawiła się ta nazwa, ale niemal każdy zna to miejsce. Trawnik większy od boiska piłkarskiego za pomnikiem Czynu Polaków to najbardziej znany w Szczecinie, choć nieformalny, wybieg dla psów. W sobotę, razem ze Szczecińską Ligą Superbohaterów, będziemy tam rozdawać właścicielom czworonogów papierowe woreczki. Wiadomo, do czego.Psia polana to blisko hektar terenu między pomnikiem a ul. Wyspiańskiego. Obrośnięty drzewami prostokąt. Idealny na pełnowymiarowe boisko piłkarskie. Od lat trawnik nie służy jednak do gry w piłkę. Służy psom za "ubikację" i wybieg. Choć nie jest ogrodzony i oznaczony jako miejsce, gdzie psy mogą swobodnie hasać.

Ale sprzątać trzeba

- Pracuję ósmy rok w straży miejskiej i ta polana była już wtedy traktowana jako nieformalny wybieg - komentuje Joanna Wojtach z SM w Szczecinie. - Ale to nie zwalnia właścicieli psów z obowiązku sprzątania i pilnowania zwierzęcia. Polanę, jako część parku Kasprowicza, nadzoruje Zakład Usług Komunalnych. Andrzej Kus, rzecznik tej instytucji, pytany o zasady wypuszczania tam zwierząt domowych odsyła do uchwały rady miasta z 19 listopada 2012 roku - regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Szczecin. Czytamy w nim, że "właściciele i opiekunowie ponoszą pełną odpowiedzialność za zachowanie zwierząt". Jest też dokładnie określone, że "pies zwolniony ze smyczy powinien być prowadzony bezpośrednio przy osobie nadzorującej". Jeśli puszczamy go na otwartym terenie, o małym natężeniu ruchu pieszych - musi mieć założony kaganiec.

Może być mandat

- Nie jest tak, że na psiej polanie nie wypisujemy mandatów - żartuje Wojtach. - Mamy świadomość, że psy muszą się gdzieś wybiegać. Ale trzeba zachować środki ostrożności. Przy pięknej pogodzie, w weekendy są tam tłumy. Nawet mały piesek, wyglądający niegroźnie, może się różnie zachować, kiedy dzieci będą chciały się z nim pobawić. Wiem, co mówię. Mam pinczerkę.

Superbohaterowie w akcji

W sobotę w południe w okolicy psiej polany będą specjalni spacerowicze - Spiderman, Batman, Supergirl i szturmowiec z "Gwiezdnych wojen". Znana z ulicznych happeningów Szczecińska Liga Superbohaterów włączyła się w akcję "Gazety Wyborczej" pod hasłem "Posprzątajmy Szczecin". - Irytuje nas, że Szczecin jest miastem kupy, psiej kupy. Podobno powstał już nawet poemat tak zatytułowany - mówi Tomasz Gierwiatowski, czyli Spiderman. - Zobaczymy, jak na psiej polanie zachowują się ludzie, właściciele psów. Będziemy zachęcać do sprzątania. Superbohaterowie będą mieli też okolicznościowy transparent. I 300 worków (ufundowanych przez ZUK) do rozdania spacerowiczom z czworonogami.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin z dn.26-27.04.2014r.