Straż Miejska w Szczecinie
Strona główna
AKTUALNOŚCIAKTUALNOŚCI
Życzenia Wielkanocne
2020-04-08
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, w imieniu wszystkich funkcjonariuszy i pracowników Straży Miejskiej Szczecin,
składam najserdeczniejsze życzenia: przede wszystkim wiele zdrowia , wytchnienia od spraw codziennych, zadumy oraz refleksji
nad wartościami nigdy nieprzemijającymi – wiarą, miłością, rodziną.
Oby ten czas budzenia się przyrody do życia w tym trudnym obecnie okresie przyczynił się do umocnienia więzi rodzinnych
a w Waszych domach wprowadził aurę świątecznego nastroju pełnego pozytywnej energii, optymizmu i nadziei w nadejście lepszych dni.
Komendant Straży Miejskiej Szczecin
Krzysztof Mechliński
Apel do mieszkańców
2020-03-20
Funkcjonowanie Straży Miejskiej w stanie zagrożenia epidemicznego
2020-03-17
Strażnicy miejscy pomogli uratować człowieka z kanału
2020-03-12
Służba patrolowo-interwencyjna strażników miejskich w godzinach nocnych to przede wszystkim czuwanie nad ładem i porządkiem w mieście. Jak pokazuje ostatnie zdarzenie-także nad bezpieczeństwem mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy swoje życie wiodą na ulicy, czy nawet pod nią…
Ważne informacje w zakresie ochrony przed koronawirusem
2020-03-03
Trwa nabór do Straży Miejskiej - miejscy stróże prawa poszukiwani!
2020-02-12
Jeszcze tylko trzy dni pozostały chętnym na złożenie aplikacji dotyczącej zatrudnienia w Straży Miejskiej Szczecin.
Nabór dotyczy stanowiska strażnik miejski – aplikant (liczba wolnych stanowisk 11). Zainteresowanych pracą, którym porządek komunikacyjny sprawy społeczne i czystość miasta leży na sercu serdecznie zapraszamy do podjęcia pracy w naszej jednostce.
Niezbędne wymagania:
- wykształcenie minimum średnie,
- pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
- obywatelstwo polskie,
- ukończone 21 lat,
- nienaganna opinia,
- sprawność pod względem fizycznym i psychicznym,
- niekaralność,
- uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Wymagania dodatkowe:
- szkolenie podstawowe dla strażnika,
- prawo jazdy kat. B,
- zamieszkanie na terenie gminy Szczecin lub najbliższej okolicy,
- dobra znajomość topografii Szczecina,
- znajomość infrastruktury miasta,
- znajomość języka obcego w stopniu umożliwiającym co najmniej podstawową komunikację: niemiecki/angielski,
- aktywność sportowa,
- umiejętność długotrwałego działania w warunkach dużego obciążenia stresem,
- umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, komunikatywność,
- brak przeciwwskazań do pracy ze zwierzętami (np. alergia, lęk),
- znajomość specyfiki pracy w Straży Miejskiej.
- znajomość podstaw elementów musztry.
Opis stanowiska:
Do głównych zadań pracowników będzie należało wykonywanie obowiązków w zakresie:
- podejmowania interwencji w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, a także w przypadku naruszenia dóbr osobistych ludzi,
- patrolowanie ulic i kontrola pod względem przestrzegania przepisów wynikających z ustawy o strażach gminnych ze szczególnym uwzględnieniem prawa lokalnego,
- przestrzegania prawa,
- rzetelnego, bezstronnego i terminowego wykonywania poleceń przełożonych.
Nowy Ekoport
2020-01-20
Od poniedziałku czynny jest nowy, 9. Ekoport w naszym mieście. Posegregowane odpady będzie można do niego przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach 9-19 oraz w soboty – od 9 do 15.
Jest to bez wątpienia najnowocześniejszy Ekoport w Szczecinie. Nowy Ekoport przy ulicy Taczaka wygląda podobnie jak ten, znajdujący się przy ulicy Arkońskiej. Wzbogacony jednak został o szereg nowych rzeczy. Jest rębak, dzięki któremu porąbiemy odpady drzewne. Jest także duża, ogólnodostępna niszczarka do dokumentów.
Na terenie Ekoportu do końca maja znajdziemy także mnóstwo zieleni, która zajmie aż 2300 metrów kwadratowych. Znalazła się tam także ścieżka edukacyjna, która będzie służyła nie tylko uczniom, ale również wszystkim mieszkańcom. Już teraz dostaniemy się do niej zarówno przez Ekoport, jak i furtką boczną znajdującą się w okolicach bramy wejściowej. Na ogrodzonym terenie znajdziemy tematyczne place. Pierwszym z nich jest „Recycling” z tablicami informacyjnymi, gablotami przedstawiającymi m.in. frakcje odpadów czy kompostownikami ogrodowymi. Drugim jest pole „odnawialne źródła energii – OZE” z małą instalacją pokazową. Trzecim placem jest „Woda deszczowa” z drewnianą wiatą czy pojemnikiem na deszczówkę. Czwartym natomiast „Ogród miejski” z domkami dla owadów, minigrządkami, ławkami czy trzema drzewami i sześcioma krzewami.
W nowym Ekoporcie zastosowano też rozwiązania ekologiczne, tj. odzyskiwana jest woda z deszczówki oraz, dzięki zamontowanym panelom słonecznym, energia elektryczna. Dzięki temu zmniejszą się koszty eksploatacji tego miejsca.
Na terenie Ekoportu znajdują się: budynek socjalny, budynek magazynowy, warsztatowo-garażowy, wiata na 4 kontenery o pojemności 30 metrów sześciennych oraz wiata na 6 kontenerów o pojemności 15 metrów sześciennych. Cała działka zajmuje ponad sześć tysięcy metrów kwadratowych.
W Ekoporcie przy ulicy Taczaka znalazła się także Galeria „Książka na wynos”. Zgodnie z zapowiedziami przeniesiona została z ulicy Arkońskiej.
Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Korzysta z nich już ponad połowa mieszkańców Szczecina. W 2018 roku odwiedziło je prawie 169 tysięcy osób. W roku 2019 – tylko do listopada - były już 222 tysiące osób! Katalog przyjmowanych odpadów jest niezwykle obszerny. Najpopularniejszymi frakcjami są odpady budowlane (przyjętych 3178 ton w 2019 roku – 2146 w 2018 roku), opony (przyjętych 385 ton w 2019 roku, w 2018 – 273 tony), gabaryty, w tym meble ( przyjęte 1353 tony w 2019 roku , w 2018 roku - 1092 tony). Łącznie, w 2019 roku zebrano w Ekoportach 8000 ton odpadów.
Istnieje także system Mini Ekoportów, który obejmuje szczecińskie apteki. Jest ich aż 180. Zbierają od mieszkańców przeterminowane leki. Do listopada 2019 roku przyjęły 17 ton medykamentów. W całym 2018 roku było ich 14,5 tony.
Życzenia
2019-12-20
Aby Święta były wyjątkowymi dniami w roku
Strażnicy miejscy odnaleźli skradzioną torebkę
2019-12-13
W dniu wczorajszym w godzinach wieczornych dwaj strażnicy miejscy z patrolu pieszego kontrolowali okolice dworca autobusowego. Około godziny 20.00 podbiegła do nich kobieta, która oświadczyła iż przed chwilą jakaś nieznana osoba ukradła jej torebkę . Tym samym zgłaszająca kradzież została pozbawiona przez złodzieja dokumentów, kluczy i osobistych rzeczy. Po rozpytaniu przez strażników osób, które były blisko miejsca zdarzenia funkcjonariusze udali się na penetrację najbliższej okolicy. Osobie poszkodowanej strażnicy udzielili porady, aby fakt kradzieży zgłosiła w najbliższej jednostce Policji. Kobieta udała się na komisariat, natomiast w trakcie dalszych poszukiwań strażnicy odnaleźli w pobliskim śmietniku, przy ulicy Owocowej damską torebkę wraz z dokumentami wystawionymi właśnie na nazwisko osoby zgłaszającej kradzież. Przez dyżurnego Straży Miejskiej poinformowano telefonicznie panią o fakcie odzyskania jej mienia. Ta bardzo ucieszona zawróciła z drogi na komisariat i przybyła z powrotem na Plac Tobrucki. Miejscy stróże prawa oddali kobiecie torebkę, ta w ich obecności przejrzała zawartość w odnalezionej rzeczy. Oświadczyła, że wszystko się zgadza: były klucze, dokumenty i osobiste drobiazgi. Zadowolona z takiego obrotu rzeczy zakomunikowała strażnikom ,iż nie będzie już nic zgłaszać, bo odzyskała wszystko , na czym jej zależało. Na koniec raz jeszcze strażnicy poinformowali panią o przysługujących jej prawach i na tym zakończyli interwencję.
Strażnicy miejscy i dron wykryli kolejnego truciciela
2019-12-12
Od ponad tygodnia strażnicy miejscy wraz z operatorami drona antysmogowego przeprowadzają zintensyfikowane działania.
Kontrole prowadzone są w godzinach wieczornych ( jak to miało miejsce w ubiegłym tygodniu w północnych dzielnicach naszego miasta), albo dla odmiany wcześnie rano. Wtedy jest największa szansa na zbadanie dymu z rozpalanych pieców, zwykle mieszkańcy robią to rano, przed pójściem do pracy lub po powrocie z niej do własnych domów .
Nie inaczej było wczoraj, strażnicy miejscy z Oddziału Zachód dokonywali kontroli w dzielnicach : Pogodno, Krzekowo, Świerczewo. Na kilkanaście pomiarów dokonanych przez drona antysmogowego w jednym przypadku, właśnie w dzielnicy Świerczewo, odczyty na dronie wskazywały maksymalne przekroczenie norm stężenia szkodliwych substancji w powietrzu. W celu zweryfikowania wskazań z drona strażnicy udali się na tzw. fizyczną kontrolę do posesji, na której wydobywający się dym z komina wskazywał ,iż mogą być spalane odpady. Okazało się ,że rzeczywiście do pieca wędrowały różne odpady a to, co było zgromadzone wokół pieca nie pozostawiało wątpliwości, iż spalanie takich odpadów powoduje zanieczyszczenie powietrza. Czego tam nie było: plastikowe wiadra, folie, stara miotła, śmieci bytowe, kawałki drewnopochodnych materiałów z tzw. odzysku.
Tym razem nie można było postąpić inaczej, za niefrasobliwość się płaci ! Za trucie sąsiadów tym bardziej. Na truciciela został nałożony mandat najwyższej wysokości przewidzianej prawem.
- ← Poprzedni
- 1
- …
- 16
- 17
- 18
- 19 (aktualna)
- 20
- 21
- 22
- …
- 95
- Następny →