AKTUALNOŚCI

Żagle 2023-Podsumowanie działań Straży MiejskiejŻagle 2023-Podsumowanie działań Straży Miejskiej

Za nami wielka, żeglarska impreza. Trwała całe trzy dni i cieszyła się wielkim zainteresowaniem mieszkańców i gości. Świadczy o tym frekwencja, tysiące uczestników po obu stronach Odry. Niestety, to już za nami, żaglowce po efektownej paradzie odpłynęły późnym , niedzielnym popołudniem.

W zabezpieczaniu tej wielkiej żeglarskiej fety wzięło udział: w dniach 18.08-20.08.2023 168 strażników miejskich/75 patroli- w systemie rotacyjnym oraz patrole przeznaczone do dyspozycji dyżurnego SM, tj.42 strażników miejskich/21 patroli- w systemie rotacyjnym. 2 motorówki codziennie/ 3 strażników wodnych,  radiowozy- codziennie 21-23, do patrolowania pozostałej części miasta-5-6.

Pierwsze podsumowania wskazują ,że impreza oprócz tego, że była udana to i bezpieczna. Strażnicy miejscy nie odnotowali poważniejszych zdarzeń szczególnych. Były za to  zasłabnięcia, drobne otarcia, ukąszenia przez osy, zagubienie się osoby z demencją i szczęśliwe jej odnalezienie. Mieszkańcy i goście nie przesadzali też z alkoholem, raczej trzymali się zasad spożywania go w punktach gastronomicznych, w ogródkach piwnych, rzadko poza nimi. Podczas tej imprezy 5 nietrzeźwych delikwentów trzeba było odwieźć  na izbę wytrzeźwień w Szczecińskim Centrum Profilaktyki Uzależnień i 1 do miejsca zamieszkania ( oddany pod opiekę rodziny)

Cieniem na tej radosnej imprezie niestety położyły się w naszych działaniach dwie sytuacje związana ze spożywaniem alkoholu. Jedną kobietę , która była pod wpływem napojów wyskokowych  patrol mieszany, strażnik miejski i policjant wyciągnęli z Odry i przekazali służbom medycznym, bowiem była mocno wyziębiona. Drugi incydent dotyczył agresywnej napaści na interweniujących strażników, który zakończył się użyciem środków przymusu bezpośredniego i wezwaniem Policji.

Sytuacja związana z parkowaniem też nie była najgorsza, chociaż niektórzy kierowcy boleśnie odczuli swoje lekceważące traktowanie obowiązującej organizacji ruchu i zakazów parkowania. Wystawiono 7 dyspozycji holowania, z czego fizycznie 1 pojazd odjechał na lawecie, nałożono 55 mandatów karnych, 36 pouczeń, założono 32 blokady na koła nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Ciąg dalszy konfrontacji ze strażnikami będą mieli kierowcy, którzy za wycieraczkami swoich aut znaleźli fotowezwania, w sumie 54. Oznacza to wszczęcie postępowania z dalszymi konsekwencjami. Korzystający z komunikacji miejskiej , aby dojechać na miejsce imprezy "Żagle 2023" nie muszą się o to martwić, zachęcamy zatem do korzystania z tej formy transportu na wszelkie imprezy w przyszłości !