AKTUALNOŚCI

SN: Straż miejska może korzystać ze stracjonarnych fotoradarówSN: Straż miejska może korzystać ze stracjonarnych fotoradarów

Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego dotyczącą uprawnień Straży Miejskiej do korzystania z fotoradarów stacjonarnych. SN rozpoznawał kasację Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta od wyroku Sądu Okręgowego w sprawie ukarania przez Straż Miejską kierowcy pojazdu, który nie zastosował się do czerwonego światła, a wykroczenie to zarejestrowane zostało przez fotoradar stacjonarny.

Andrzej Seremet w kasacji zarzucał m.in. błędne uznanie przez sąd, że Straż Miejska uprawniona jest do wykonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z wykorzystaniem stacjonarnych urządzeń rejestrujących. PG wnosił o uchylenie zaskarżonego wyroku oraz wyroku sądu pierwszej instancji i umorzenie postępowania.

Prokurator Generalny twierdzi, że zdjęcia z fotoradarów stacjonarnych powinny być przekazane policji, bo tylko ona ma - jego zdaniem skuteczną możliwość egzekucji mandatów na podstawie zdjęć. Straż Miejska twierdzi natomiast, że na podstawie obecnie obowiązujących przepisów może wystawiać mandaty. SN uznał, że w dniu wykroczenia strażnicy mogli robić zdjęcia ze stacjonarnego fotoradaru, a także po zmianach w prawie w 2010 roku w żadnym wypadku nie można twierdzić, że straż miejska takie prawo utraciła - wynika z uzasadnienia.

Źródło: Polskie Radio z dn.03.12.2013r.