AKTUALNOŚCI

Ruszają kontrole palenia w piecach z użyciem dronaRuszają kontrole palenia w piecach z użyciem drona

Specjalistyczny dron po raz kolejny wyleci nad miasto, aby sprawdzić, czym palą w piecach mieszkańcy i zadbać o czyste powietrze w Szczecinie.

Dron wyposażony jest w czujniki  mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji: formaldehydu, chlorowodoru, lotnych związków organicznych oraz  pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, które wytwarzane są podczas spalania w piecach niedozwolonych materiałów i zanieczyszczają powietrze. Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować tam patrol Straży Miejskiej, który po kontroli może nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego procederu.

Działania są realizowane przez firmę Tomkov i Straż Miejską w formie wspólnych patroli, kierowanych w rejony wytypowane wcześniej, m.in. na podstawie zgłoszeń samych mieszkańców. Kontrole odbywają się zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych.

Po wykryciu przez dron przekroczenia poziomów szkodliwych substancji i wskazaniu źródła, do akcji wkraczają strażnicy  miejscy.– Po wejściu na posesję i sprawdzeniu pieca często okazuje się, że mamy do czynienia jedynie ze słabej jakości węglem lub nieprawidłowym rozpalaniem pieca. W takiej sytuacji możemy jedynie rozmawiać i edukować. Natomiast w przypadku wykrycia materiałów, które zgodnie z ustawą nie mogą służyć do palenia w piecach, wystawiane są mandaty. 

Jakie to materiały? Przypominamy!

- zanieczyszczone odpady drewniane, np. impregnowane i lakierowane;

- materiały nasączone substancjami chemicznymi;

- opakowania i butelki z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych;

- zużyte opony i inne odpady z gumy;

-  impregnowana tektura.

Kontrole przeciwdziałać mają spalaniu śmieci w piecach domowych.Imienne upoważnienia do ich przeprowadzania oraz do wejścia na teren prywatny, w tym do domów i mieszkań, posiadają obecnie wszyscy funkcjonariusze  SM Szczecin, chociaż nie wszyscy takie kontrole wykonują, zwykle czynią to strażnicy osiedlowi i z pionów interwencyjno-patrolowych.

Na marginesie: Uniemożliwienie przeprowadzenia czynności kontrolnych to przestępstwo. Przepis art. 225 Kodeksu Karnego typizuje w § 1 utrudnianie lub udaremnianie czynności służbowych osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska.

W poprzednim sezonie grzewczym strażnicy miejscy zrealizowali  1 947 interwencji i kontroli z zakresu termicznego przekształcania odpadów.

Wszelkie dopuszczone w obrocie handlowym opały, nawet te gorszej jakości ( np.miał węglowy, węgiel brunatny) nie podlegają kwestionowaniu przez strażników dokonujących kontroli.

Od września do 20 października br.przeprowadziliśmy 114 kontroli i interwencji, nałożono 3 mandaty karne i 5 osób pouczono.Za spalanie odpadów grozi mandat w wysokości do 500 zł lub grzywna do 5 tys. zł, gdy sprawa trafi do sądu.