AKTUALNOŚCI

Punktami w kierowcęPunktami w kierowcę

Najprawdopodobniej przed wakacjami wejdzie w życie nowy taryfikator punktów karnych dla kierowców. Nie ma jeszcze ostatecznej wersji tego dokumentu. Z jego projektu wynika jednak, że za nieprzestrzeganie przepisów drogowych będą wyższe kary!

O wejściu w życie nowego taryfikatora mówi się już od dawna. Ostatnio na konferencji „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym – zobowiązania i wyzwania”, które odbyło się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Z informacji otrzymanych z MSW wynika, że przygotowany przez resort projekt rozporządzenia jest na etapie końcowych uzgodnień. Jest więc szansa, że jeszcze w marcu (lub na początku kwietnia) minister projekt podpisze. Zgodnie z przepisami, rozporządzenie weszłoby w życie miesiąc później.

Ostatecznej wersji dokumentu jeszcze nie ma. Rozporządzenie ma być jeszcze m.in. zaopiniowane przez prawników. Większość propozycji jednak prawdopodobnie zostanie zatwierdzona. Kierowcy muszą się więc liczyć z zaostrzeniem sankcji za nieprzestrzeganie przepisów. Chodzi o punkty karne, których, jak twierdzą policjanci, kierowcy bardziej się obawiają niż mandatów. Jest to o tyle zrozumiałe, że właściciel pojazdu ukarany większą niż 24 liczbą punktów będzie musiał nie tylko ponownie zdać egzamin na prawo jazdy, ale również odbyć cały kurs.

Jeśli nowy taryfikator wejdzie w życie, punkty karne będzie można otrzymać również za wykroczenia do tej pory w ten sposób niekarane. Planuje się, że aż pięć punktów dostanie kierowca parkujący w miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych, rozmawiający przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego i ciągnący za autem osoby na nartach, sankach lub wrotkach. Policjant będzie mógł wlepić trzy punkty za zakrywanie świateł i tablic rejestracyjnych, zwiększenie prędkości pojazdu wyprzedzanego przez inny samochód i wyprzedzenie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

Z kolei dwa punkty grożą tym, którzy wjeżdżają między pojazdy jadące w kolumnie, nie zatrzymują się przed znakiem STOP i wjeżdżają na skrzyżowanie w sytuacji, kiedy nie ma szans na jego opuszczenie. Projekt przewiduje podwyższenie kar nawet do dziesięciu punktów karnych za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu (na razie policjanci mogą nas za to ukarać ośmioma punktami), niezatrzymanie pojazdu, kiedy przez jezdnię przechodzi osoba niepełnosprawna (zanim wejdą w życie nowe przepisy, otrzymamy osiem punktów), wyprzedzanie na zebrze i przed nią (obecnie dziewięć) i wyprzedzanie na przejeździe rowerowym (osiem). Aż sześć punktów można będzie dostać za przewóz dzieci bez fotelika (do tej pory trzy punkty) i za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania (pięć). Pięć punktów znajdzie się na naszym koncie, jeśli będziemy cofać na drodze ekspresowej i autostradzie (trzy). Cztery punkty zarobimy za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami: w samochodzie bez pasów, a na motocyklu bez kasku (jeden), a dwa punkty za przewożenie samochodem ciężarowym pasażerów poza kabiną i za przewożenie ludzi na przyczepie (jeden). Punkty karne otrzymamy też za przewożenie większej niż dopuszczalna liczby osób – za każdego ponadlimitowego pasażera jeden punkt karny.

Pomimo działań prewencyjnych policji w 2011 r. doszło w całym kraju do 40 065 wypadków. To więcej niż w 2010 r. (38 832). W wypadkach tych rannych zostało 49 501 osób, a zginęło 4189.

Leszek Wójcik

Żródło: Kurier Szczeciński, str. 1 i 8, z dn. 13.03.2012 r.