Straż Miejska w Szczecinie
AKTUALNOŚCI
Płytka wyobraźnia-niebezpieczne zachowania nad wodąPłytka wyobraźnia-niebezpieczne zachowania nad wodą
Trochę prewencyjnej profilaktyki na nadchodzące wakacje w wydaniu strażników szkolnych z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Szczecinie.
1 czerwca otwarto, jako pierwsze w Szczecinie, kąpielisko Arkonka. Kilka słonecznych dni wystarczyło, aby w kraju i w naszym województwie doszło do utonięć. O rozsądek nad wodą każdego roku apelują Strażnicy Miejscy z Referatu Profilaktyki. Strażniczki szkolne prowadzą prelekcje na temat bezpiecznych wakacji i ryzykownych zabaw nad wodą. Każdego roku, zwłaszcza w okresie wakacji, setki młodych ludzi w wieku 13 - 25 lat, głównie chłopcy i młodzi mężczyźni, trafiają na wózki inwalidzkie z powodu nierozważnego skoku do wody. Przez lekkomyślność i brawurę dochodzi do życiowych tragedii, nawet do całkowitego porażenia czterech kończyn. Skutki społeczne to wypadnięcie poza nawias dostępnego systemu edukacji, zdobycia zawodu, pracy, wymaganie stałej opieki innych osób. Wzrost liczby wypadków w czasie wakacji wynika m.in. z braku opieki ze strony rodziców i opiekunów. Nieszczęśliwym zdarzeniom sprzyjają zarówno kąpiele samotne, jak i w grupie - zwłaszcza pod wpływem alkoholu. Niebezpieczne są także takie zabawy, jak wrzucanie innych do wody wbrew ich woli. Do tragedii dochodzi często, kiedy osoby odpoczywające nad wodą ignorują znaki informujące o niebezpieczeństwie.
Te wszystkie typy niebezpiecznych zachowań nad wodą, nazywane „płytką wyobraźnią” są omawiane na zajęciach z dziećmi i młodzieżą. Programy dopasowane są do grup wiekowych, tematyka dostosowana do poziomu percepcji. Najmłodsi uczą się przez zabawę, na starszych oddziałują sugestywne i wymowne prezentacje przedstawiające skutki nieodpowiedzialnych zachowań. Takie bloki tematyczne prowadzone są przez strażniczki szkolne od kilku lat, zwłaszcza kilka tygodni przed rozpoczęciem wakacji. W tym roku „Bezpieczne wakacje” były tematem już 46 prelekcji, w których udział wzięło 1041 uczniów. Do końca roku szkolnego funkcjonariuszki z Referatu Profilaktyki zrealizują około 100 prelekcji dla 2500 uczestników.