AKTUALNOŚCI

Odpocznij pod gołym niebem.Odpocznij pod gołym niebem.

W Szczecinie mamy wiele polan rekreacyjnych, na których znajdziemy ławeczki, zadaszone wiaty i paleniska. Majówka to świetna okazja, żeby odwiedzić je wspólnie z przyjaciółmi lub rodziną. - W Szczecinie mamy blisko 20 polan wypoczynkowych. Najbardziej oblegane to np. Polana Sportowa, czy polany przy ulicy Miodowej, w tym Biała za leśniczówką - mówi Andrzej Kus, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych. - Sporym zainteresowaniem cieszy się polana za jeziorem Głębokim. Wszystkie w lewobrzeżnej części Szczecina skoncentrowane są w okolicach Jeziora Głębokiego i Lasu Arkońskiego. Na Prawobrzeżu popularnością cieszą się praktycznie wszystkie: dwie nad jeziorem Szmaragdowym, w Parku Leśnym Klęskowo, czy przy ulicy Tczewskiej nad rzeką Płonia. Na wszystkich ( prócz tej przy Leśniczówce Biała) sa miejsca, gdzie można palić ognisko. Robimy to wyłącznie w wyznaczonych do tego celu punktach. Grilla można już robić wszędzie, oczywiście nie wchodzimy z grillem do lasu.

- Naprawiliśmy polany w Zdrojach, na Białej powstają nowe wiaty - mówi Andrzej Kus. - Wszystkie są ogólnodostępne i nie są prowadzone zapisy na przebywanie na polanie. Prosimy jedynie, by grupy powyżej 15 osób zgłosimy nam wcześniej swoją obecność mailowo na adres lasy@miasto.szczecin.pl . Taki mail ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie ma możliwości wykupienia polany na wyłączność. Długi weekend to idealny moment na spędzenie czasu pod gołym niebem na jednej z miejskich polan. Na każdej obowiązują jednak pewne zasady.

Czym palić w ognisku?

Drewno trzeba organizować we własnym zakresie. ZUK pozwala na zbiórkę np. gałęzi, ale zabrania jakiejkolwiek wycinki. W weekend majowy na niektórych polanach pojawi się trochę drewna do wykorzystania przez mieszkańców. - Nie wiemy, czy starczy na wszystkie dni długiego weekendu, jednak z pewnością wielu osobom pomoże w organizacji wypoczynku - mówi Andrzej Kus.


Zasady obowiązujące na polanach

Na polanach można oczywiście bawić się z dziećmi, grać w piłkę, uprawiać różnego rodzaju formy rekreacji. Na koniec naszego pobytu zabieramy ze sobą śmieci (w majówkę ZUK będzie sprzątał polany trzykrotnie). Część polan monitorowanych jest kamerami. W razie jakichkolwiek zniszczeń pomoże to w ustaleniu sprawców. Na polany nie wjeżdżamy samochodami. Przy części z nich są parkingi, gdzie można zostawić auto ( przy Miodowej, Tczewskiej, w Parku Leśnym Klęskowo, czy np. przy Polanie Sportowej). Grilla na wysokich nóżkach ustawiamy z dala od roślin. Chyba, że regulamin na to nie pozwala, tak jak np. na ścieżce dydaktycznej przy ulicy Miodowej. Nie wolno nam także śmiecić, myć samochodów, biwakować, jeździć konno, hałasaować czy puszczać psów luzem. Czworonogi lepiej zabrać na wybieg dla psów.


Wybiegi dla zwierzaków

Na Lewobrzeżu do dyspozycji mamy ten przy ul. Chopina, drugi przy ul. Arkońskiej i trzeci w parku przy ul. Taczaka, na Prawobrzeżu wybieg znajduje się w Parku Leśnym Zdroje przy ul. Kopalnianej. Czworonogi mają tu do swojej dyspozycji przeszkody, podesty, trójkąty i dużo miejsca do biegania.


Lista polan wypoczynkowych w Szczecinie

Prawobrzeże:
•Park Leśny Zdroje Polana Widok między ulicami Grabową a Kopalnianą
•Park Leśny Zdroje Polana Słoneczna niedaleko ul. Kopalnianej
•Park Leśny Dąbie polana nad rzeką Płonią przy ul. Tczewskiej
•Park Leśny Klęskowo polana przy ul. Pszennej

Lewobrzeże:
•Polana nad jeziorem Goplana s Polana Harcerska przy Drodze Siedmiu Młynów
•Polana Za Leśniczówką Białą, niedaleko ulicy Miodowej
•Polana przy ulicy Miodowej po stronie jeziora Goplana
•Polana sportowa
•Polana przy jeziorze Głębokim niedaleko al. Wojska Polskiego
•Polana duża przy ul. Mikołaja Kupczyka
•Polana Mała nad jeziorem Głębokim
•Polana nad jeziorem Głębokim na końcu Alei Spacerowej
•Polana Bagienna Olszyna niedaleko Wołczkowa
•Polana Czerwona Leśniczówka przy ul. Arkońskiej

Źródło: Głos Szczeciński, Moje Miasto Szczecin z dn.02-03.05.2013r.