Straż Miejska w Szczecinie
AKTUALNOŚCI
Kto w Szczecinie odpowiada za martwe zwierzęta?Kto w Szczecinie odpowiada za martwe zwierzęta?
Zgodnie z prawem obowiązek usuwania martwych zwierząt to zadanie gminy, o ile zwierzę znajduje się na terenie publicznym. W innych przypadkach obowiązek spoczywa na zarządcach nieruchomości.
O nieprzyjemnej sytuacji, do której doszło wczoraj, informował nas pan Damian, mieszkaniec ul. Pocztowej. Rano jego kot wyskoczył przez okno mieszkania i martwy zawisł na metalowym pręcie kilka metrów nad ziemią. Po kilku telefonach do różnych instytucji pan Damian dowiedział się, że pomóc mu może jedynie zarządca budynku. Ten jednak stwierdził, że jest niedziela i kota będzie można ściągnąć najwcześniej w poniedziałek rano. – Takie zachowanie zarządcy jest niedopuszczalne – mówi Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Tomasz Grupiński. Ostatecznie kota zdjął pracownik prywatnej firmy.
- Wszystkie sytuacje związane z martwymi zwierzętami należy zgłaszać do dyżurnego technicznego miasta – informuje Tomasz Klek z Urzędu Miasta. Numer alarmowy do dyżurnego technicznego to 196 56. Za martwe zwierzęta w pasie drogowym odpowiada Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, który ma podpisaną umowę z firmą Remondis.
Martwe zwierzęta z innych miejsc niż pas drogowy usuwa miejski łowczy. Sygnał daje mu również dyżurny techniczny. – W sytuacjach, gdy martwe zwierzę znajduje się na terenie prywatnym, miejskie służby nie mogą nic zrobić. Zawsze jednak mieszkańcy otrzymają informacje od dyżurnego technicznego – mówi Joanna Wojtach ze straży miejskiej.
Jak zachować się w przypadku potrącenia zwierzęcia? – Za usunięcie potrąconych zwierząt domowych odpowiada właściciel, w przypadku zwierząt dzikich służby powinna poinformować osoba, która zwierzę potrąciła. Wszystkie takie sytuacje powinno się zgłaszać dyżurnemu miasta, on dysponuje wszelkimi adresami – wyjaśnia Tomasz Grupiński, Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. – Jeżeli potrącone zwierzę jest żywe, może być niebezpieczne. Dyżurny powiadamia wtedy powiatowego lekarza weterynarii, który decyduje, co dalej.
Źródło: Stetinum. Portal regionalny z dn. 05.07.2010 r.