AKTUALNOŚCI

Kontrole miejsc przebywania osób bezdomnychKontrole miejsc przebywania osób bezdomnych

W okresie wiosenno-letnim szczecińska Straż Miejska notuje wzmożoną „aktywność” osób pozostających w kryzysie bezdomności.  Do dyżurnych SM-DTM niemal codziennie wpływają zgłoszenia i prośby o interwencje dotyczące osób bezdomnych, którzy okupują miejskie place, ławki, parki, opuszczone samochody…

Mieszkańcy naszego miasta uskarżają się na powstały bałagan w miejscach ich przebywania, spożywanie alkoholu , często niewybredne i natarczywe zaczepki kierowane do przechodniów. Interwencje strażników miejskich i policji tylko na chwilę pomagają. Możliwości w tym zakresie obie służby nie mają zbyt wielkie. Nikogo nie można na siłę skierować do schroniska, skłonić do przyjęcia pomocy .Takie siłowe rozwiązania mają zastosowanie tylko w przypadku upojenia alkoholowego czy zagrożenia zdrowia i życia, kiedy potrzebna jest pomoc służb medycznych .Strażnicy odwożą prawie codziennie  do izby wytrzeźwień tych najbardziej pijanych. Pozostałych, jeśli nie stwarzają zagrożenia, mogą tylko „wyprosić” z konkretnego miejsca. A oni i tak wrócą. Co do tego strażnicy i pracownicy socjalnie nie mają żadnych wątpliwości.

W dniu dzisiejszym strażnicy razem z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie objechali kilka miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Były to place: Grunwaldzki, Tobrucki, Orła Białego, piwnice przy ulicy Mazurskiej, koczowisko pod Trasą Zamkową, parking przy ulicy 1 Maja . Żadna z osób nie chciała skorzystać z pomocy, jaką oferowali pracownicy z MOPR, w kilku przypadkach nakazano opuszczenie miejsca koczowania a pozostałości po nich zostały zgłoszone do uprzątnięcia. W najbliższym czasie akcja kontrolna zostanie powtórzona.