Straż Miejska w Szczecinie
AKTUALNOŚCI
Koniec bezkarności na drogach osiedlowychKoniec bezkarności na drogach osiedlowych
Od jutra na osiedlach można wyznaczać strefy ruchu. Złamanie tam przepisów zawsze skończy się mandatem – zarówno dla kierowców, jak i rowerzystów. Teraz można ukarać kierowcę auta na drodze wewnętrznej tylko wtedy, gdy nie będzie przestrzegał znaków drogowych, czyli zaparkuje np. pod znakiem zakazu postoju. Natomiast jeśli złamie przepisy, które nie wynikają ze znaków, to policjanci nie mogą nic zrobić. Bezkarne jest zatem np. jeżdżenie po osiedlach bez zapiętych pasów czy bez włączonych świateł.
Od 14 maja może się to zmienić. Zaczną wtedy obowiązywać dwa rozporządzenia, które pozwolą właścicielom dróg wewnętrznych ustawiać na nich znaki z napisem „Strefa ruchu”.
Co oznacza wyznaczenie takiej strefy dla kierowców? – Policjanci i strażnicy miejscy będą mogli ukarać ich za każde złamanie przepisów ruchu drogowego, a nie tylko nieprzestrzeganie znaków – wyjaśnia w rozmowie z e-prawnik.pl nadkomisarz Włodzimierz Mogiła z wydziału drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W praktyce oznacza to, że jazda bez świateł w wyznaczonej strefie skończy się mandatem w wysokości 200 złotych, a za niezapięcie pasów przyjdzie zapłacić 100 złotych. Ustawienie znaków „Strefa ruchu” wpłynie jednak nie tylko na kierowców samochodów. – W oznakowanych obszarach możliwe będzie także ukaranie rowerzystów czy motocyklistów – przyznaje funkcjonariusz katowickiej drogówki.
Skończy się zatem np. jeżdżenie rowerem środkiem ulicy czy kierowanie nim bez trzymanki, czyli trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach. W pierwszej sytuacji mundurowi wypiszą rowerzyście mandat na 100 złotych, w drugiej – na 50 złotych. Wjazd do strefy ruchu zostanie oznaczony nowym znakiem D-52 – czyli białą tablicą z napisem „Strefa ruchu” oraz symbolem samochodu. Opuszczając strefę zobaczymy znak D-53, który graficznie wygląda tak samo, z tym że jest przekreślony czerwoną linią. Znaki będą umieszczane na początku strefy i na wszystkich drogach, które do niej prowadzą.
Za co można dostać mandat na osiedlu tylko w strefie ruchu?
Kierowca auta dostanie mandat np. za:
1. korzystanie podczas jazdy z telefonu trzymając go w ręku (200 złotych),
2. przewożenie dziecka bez fotelika ochronnego (150 złotych),
3. jazda bez włączonych świateł (200 złotych),
4. jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa (100 złotych).
Rowerzysta dostanie mandat np. za:
1. jazdę środkiem ulicy (100 złotych),
2. przewożenie poza bocznym wózkiem, czyli na bagażniku czy na ramie, osoby w stanie nietrzeźwości (150 złotych),
3. przewożenie dziecka do lat 7 bez dodatkowego siodełka (50 złotych),
4. jazdę bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach (50 złotych).
Motocyklista dostanie mandat np. za:
1. Jazdę bez hełmu ochronnego (100 złotych),
2. Przewożenie pasażerów, którzy nie maja założonego hełmu ochronnego (100 złotych),
3. Jazdę bez włączonego światła (100 złotych).
PODSTAWA PRAWNA:
1. Rozporządzenie ministra infrastruktury z 28 marca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. z 2011 r. nr 89, poz. 508).
2. Rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z 12 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. z 2011 r. nr 89, poz. 509).
Dariusz Madejski
Źródło: www.e-prawnik.pl z dn.13.05.2011r.