AKTUALNOŚCI

Jestem Mocarzem nie potrzebuję dopalaczy - AkcjaJestem Mocarzem nie potrzebuję dopalaczy - Akcja

Plakat

W październiku ruszy projekt „Jestem Mocarzem nie potrzebuję dopalaczy” skierowany do uczniów szczecińskich gimnazjów.

Stowarzyszenie Sztuka TAK! z siedzibą w Szczecinie wychodzi naprzeciw obecnym problemom z jakimi zderza się młodzież, a mianowicie ‘dopalaczom’, organizując serię spotkań profilaktyczno-edukacyjno-informacyjnych na terenie Szczecina. W programie pn. „Szczecin wolny od dopalaczy”, w pierwszym etapie pt. „Jestem Mocarzem nie potrzebuję dopalaczy” przeprowadzone zostaną działania w placówkach oświatowych – obecnie w akcji wezmą udział klasy pierwsze z 10 szkół gimnazjalnych w Szczecinie. Program spotkań opracowano we współpracy z Policją - Katarzyną Legan z Komendy Miejska Policji (Wydział Prewencji) oraz Magdaleną Woźniak Kierownikiem Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Szczecinie.

Akcja skupia się na kształtowaniu świadomości młodego człowieka w zakresie mechanizmu działania środków psychoaktywnych, negatywnych skutków eksperymentowania z narkotykami oraz skali obecnego zjawiska uzależnień wśród młodzieży jak również metodom przeciwdziałania im. Kształtowanie świadomości gimnazjalisty narażonego jak wynika z badań najbardziej na chęć eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi jest o tyle istotne na tym etapie rozwoju, iż ogranicza późniejsze bardzo ryzykowne zachowania związane z używaniem wspomnianych substancji. Promocja postawy człowieka wolnego od uzależnień i dbającego o zdrowie wiąże się z obecnie panującym trendem na zdrowy tryb życia, co w istotny sposób może wspomóc działania skierowane na przeciwdziałanie uzależnieniom. Realizacja niniejszego projektu o charakterze profilaktyczno-edukacyjno-informacyjnym służącym promocji postawy abstynenckiej wobec środków psychoaktywnych, jak również uświadamiająca ryzyko związane z ich używaniem nie mogła by mieć miejsca bez finansowego wsparcia Urzędu Miasta w Szczecinie, który objął patronatem akcję.

Zamierzeniem Stowarzyszenia Sztuka TAK! jest uświadomienie realnych zagrożeń i konsekwencji wynikających z nadużywania środków psychoaktywnych przez młodzież, które w obecnej chwili dotykają nie tylko najbliższe osoby z nimi przebywające jak: rodzinę, czy kolegów, kadrę pedagogiczną, ale również opiekę medyczną, gdzie trafiają młode osoby będące pod wypływem wspomnianych środków. Dlatego w dalszej kolejności Stowarzyszenie pragnie zorganizować cykl szkoleń pn. „Szczecin wolny od dopalaczy” dla rodziców i kadry pedagogicznej w szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz licealnych, aby pokazać im jak rozpoznawać symptomy korzystania z psychoaktywnych środków zastępczych.
Obecny projekt zakłada wykorzystanie nowoczesnych form przekazu – multimediów – tak aby zwrócić uwagę młodzieży i dodatkowo rozmowę. Typowa szkolna prelekcja – wykład – w dzisiejszych czasach nie trafia w założony w projekcie cel. Scenariusz projektu organizatorzy oparli o zasadnicze pytania co powinien zawierać program aby miał do przekazania młodzieży coś wartościowego z ich punktu widzenia? Projekt z założenia nie jest nastawiony na dosadne pouczanie młodzieży pomimo swoich określonych funkcji. Ma nie mówić młodzieży jak mają żyć – to oni poprzez przekaz na spotkaniach –mają dojść do odpowiednich wniosków, które wykażą w swoich projektach artystycznych. Projekcje multimedialne mają na celu zaszokować młodego człowieka i zachęcenie go do rozmowy z nami – a nie mówienia do niego – wysłuchanie młodych ludzi i wymiana z nimi poglądów ma nakierunkować ich na właściwą drogę. Prelegenci nastawieni są na wysłuchanie ich historii z zakresu tematu, otworzenie się na myśli i uczucia młodzieży. Przełamanie lodów z młodzieżą rozpocznie się od samego wejścia – bez dyktowania młodzieży warunków spotkania – którzy są partnerami do rozmowy, to muszą brać czynny udział już od samego początku, a takie partnerstwo najlepiej buduje się w oparciu o wspólną umowę. Jak pisał Janusz Korczak: „Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia” – dlatego od początku spotkań prelegenci będą na równi z nimi, nie ubrani w ‘sztywne gorsety’ do wystąpień publicznych, ale w luźne ‘dresy’.

Efektem końcowym obecnego programu pn. „Szczecin wolny od dopalaczy – Jestem Mocarzem nie potrzebuję dopalaczy” będzie stworzenie przez każdą klasę gimnazjalną pracy artystycznej. Zadaniem uczniów pozostawionym w kręgu szkolnym będzie wyrażenie w dowolnej formie artystycznej sprzeciwu wobec zagrożenia wynikającego z eksperymentowania z psychoaktywnymi zastępczymi środkami – dopalaczami. Nagrodą za najlepszą pracę artystyczną w postaci zrealizowania z finalistami krótkiego klipu promującego sprzeciw wobec dopalaczy. Zrealizowany klip będzie promował kolejny cykl spotkań.

W programie pilotażowym ma wziąć udział 10 szkół gimnazjalnych, to jest 27 klas pierwszych, czyli około 700 uczniów. Pierwsze spotkanie ma się odbyć 8 października, natomiast ostatnie 21 października br. Zakończenie programu odbędzie się po rozstrzygnięciu konkursu.

Żródło: Urząd Miasta Szczecin