Straż Miejska w Szczecinie
AKTUALNOŚCI
Grillowanie i ogniska w mieście- z zasadamiGrillowanie i ogniska w mieście- z zasadami
W mieście znajdziemy blisko 20 polan rekreacyjnych, na których możemy wypoczywać, rozpalić ognisko czy upiec kiełbaski na grillu. Obowiązują jednak na nich pewne zasady, których musimy przestrzegać.
Weekendy to idealne okazje, żeby odwiedzić szczecińskie polany rekreacyjne. Do dyspozycji mieszkańców są tu m.in. ławeczki, zadaszone wiaty i miejsca, gdzie można rozpalić ognisko czy grilla.- W Szczecinie mamy blisko 20 polan wypoczynkowych. Najbardziej oblegane to np. Polana Sportowa, czy polany przy ulicy Miodowej, w tym Biała za leśniczówką (...) Sporym zainteresowaniem cieszy się polana za jeziorem Głębokim. Wszystkie w lewobrzeżnej części Szczecina skoncentrowane są w okolicach Jeziora Głębokiego i Lasu Arkońskiego. Na Prawobrzeżu popularnością cieszą się praktycznie wszystkie: dwie nad jeziorem Szmaragdowym, w Parku Leśnym Klęskowo, czy przy ulicy Tczewskiej nad rzeką Płonia.
Czas wolny spędzony na szczecińskich polanach to przede wszystkim przyjemność, ale także obowiązki. W takich miejscach musimy przestrzegać bowiem regulaminu. Na terenie polan rekreacyjno-wypoczynkowych zabrania się rozpalania ognia poza miejscem wydzielonym na palenisko. Ognisko trzeba też koniecznie po sobie dogasić. Gałęzie i drewno, które chcemy wykorzystać na ognisko, powinny być suche. Należy zbierać je z ziemi, nie wolno łamać ani rąbać żywych drzew. Po pierwsze, to dewastacja środowiska, która jest karalna, po drugie, nie będziemy mieli z nich i tak pożytku, bo są wilgotne i kiepsko się palą. Czasem drewno na ognisko dostarcza także Zakład Usług Komunalnych.
ZUK dostarcza drewno wtedy, gdy jest to możliwe (...) Kilkanaście razy w sezonie dowożone jest na polany. Nie ma żadnego harmonogramu dowozu. Trafia wtedy, gdy ZUK nim dysponuje. Grilla na wysokich nóżkach ustawiamy z dala od roślin. Chyba, że regulamin na to nie pozwala, tak jak np. na ścieżce dydaktycznej przy ulicy Miodowej. Nie wolno nam także śmiecić, myć i czyścić na polanach samochodów, parkować w niedozwolonych miejscach, biwakować, jeździć konno, hałasować czy puszczać psów luzem. - Samochody przy polanach możemy parkować wyłącznie w przeznaczonych do tego celu miejscach. (...) Nie można wjeżdżać autami na trawę i samą polanę.
Pamiętajmy też, że polany są dostępne dla wszystkich. Nie obowiązuje na nich żadna rezerwacja. Jeśli jednak odwiedzamy polanę w grupie, która liczy ponad 12 osób, powinniśmy zgłosić to do Wydziału Lasów Miejskich pod nr tel.: 91 43 24 851 lub 91 43 24 852.
Spis miejskich polan:
Lewobrzeże:
Polana Biała przy ul. Miodowej
Polana przy ulicy Miodowej po stronie jeziora Goplana
Polana Harcerska na Osowie
Polana Czerwona przy ul. Arkońskiej
Polana przy ul. Kupczyka
Polana Sportowa w rejonie ulicy Zegadłowicza
Polana Warszewska przy ul. Kredowej
Polana Sosnowa przy jeziorze Głębokie
Polana nad jeziorem Goplana s Polana Harcerska przy Drodze Siedmiu Młynów
Polana Bagienna Olszyna niedaleko Wołczkowa
Prawobrzeże:
Park Leśny Zdroje Polana Widok między ulicami Grabową a Kopalnianą
Park Leśny Zdroje Polana Słoneczna niedaleko ul. Kopalnianej
Park Leśny Dąbie polana nad rzeką Płonią przy ul. Tczewskiej
Park Leśny Klęskowo polana przy ul. Pszennej
Źródło: Na podst. Głos Szczeciński, str.9, z dn.22.05.2014r.