PROFILAKTYKA

Działania profilaktyczneDziałania profilaktyczne

#
Papieros - niepozorny zabójca.
2018-03-01
W dniach 13 - 22.02.2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 funkcjonariuszki Straży Miejskiej przeprowadziły zajęcia dotyczące szkodliwości palenia papierosów. Udział w spotkaniu wzięli uczniowie klas VI i VII. Celem prelekcji było zaznajomienie młodzieży z przyczynami oraz skutkami uzależnienia od tytoniu. Strażniczki wyświetlając film "Niepozorny zabójca" przedstawiły skład chemiczny papierosów oraz zagrożenia jakie niesie za sobą nałóg palenia. Uświadomiono młodym słuchaczom, iż papierosy to nie tylko rak płuc ale również choroby układu krążenia oraz skóry.
#
Tydzień Bezpiecznego Internetu
2018-02-12
W ramach "Tygodnia Bezpiecznego Internetu" w Szkole Podstawowej Nr 7 odbył się cykl spotkań dotyczący bezpieczeństwa w sieci. Prelegentkami były Strażniczki Miejskie z Referatu Profilaktyki. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają w wirtualnym świeci. A także o niebezpieczeństwach ukrytych w instalowanych aplikacjach tj. Messenger, Snapchat, Instagram oraz Musical.ly. Aplikacje te umożliwiają śledzenie lokalizacji użytkownika, zidentyfikowanie jego tożsamości, ponadto uzyskują dostęp do listy kontaktów lub książki adresowej.
#
Nowa maskotka Referatu Profilaktyki
2018-02-02
Z początkiem nowego roku do Referatu Profilaktyki dołączył nowy pracownik. Jest nim Strażnik Dafi, który po przejściu odpowiedniego szkolenie będzie odwiedzał szczecińskie przedszkolaki. Jego zadaniem jest zaznajomienie najmłodszych podopiecznych z zawodem Strażnika Miejskiego. Opowiada on dzieciom o zadaniach oraz oprzyrządowaniu Strażnika. Mamy nadzieję, że sympatyczny kaczorek spodoba się maluchom .
#
26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
2018-01-30
14.01.2018 r. Na terenie Łasztownii odbył się 26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku do akcji przyłączyła się również Straż Miejska. Strażnicy zabezpieczali bieg „Policz się z cukrzycą” oraz prezentowali sprzęt służbowy w miasteczku ratowniczym. Przez cały czas Strażnikom towarzyszyła maskotka GRYFUŚ, z którą można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
#
Już wiem... jak bezpiecznie spędzić ferie.
2018-01-29
10.01.2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 35 odbył się apel poświęcony zbliżającym się feriom zimowym. Na spotkanie zostały zaproszone Strażniczki Miejskie z Referatu Profilaktyki, które przedstawiły uczniom krótką prezentację dotyczącą zagrożeń jakie mogą nieść za sobą nierozważne zabawy zimowe. Wyświetlono również film szkoleniowy z którego dzieci dowiedziały się w jaki sposób pomóc osobie pod którą załamał się lód. W apelu wzięło udział ok. 720 uczniów z klas I – V.
#
BEZPIECZNIE W CZASIE FERII
2018-01-11
Od 15 stycznia rozpoczynają się w naszym mieście ferie zimowe. Z tego powodu 9 stycznia Strażniczki Miejskie z Referatu Profilaktyki zostały poproszone o przeprowadzenie pogadanki z uczniami ze Specjalnej Państwowej Szkoły Podstawowej Nr 67 na temat „Bezpiecznych ferii”. Strażniczki przypomniały dzieciom o zasadach obowiązujących podczas zabaw zimowych oraz przy spotkaniu z osobą obcą. Na zakończenie wszyscy otrzymali słodką niespodziankę oraz pamiątkową pieczątkę na rękę. Strażniczki w podziękowaniu dostały od podopiecznych SPSP 67 własnoręcznie wykonaną laurkę.
#
VIII Kampania Białej Wstążki
2017-12-01
24 listopada Strażniczki Miejskie z Referatu Profilaktyki wzięły udział w Konferencji otwierającej VIII Kampanię Białej Wstążki. Tegoroczny temat to "W sieci przemocy". Podczas konferencji omawiane były zagrożenia, które każdy może napotkać korzystając z internetu. Poruszone zostały również zagadnienia związane z wpływem cyberprzemocy na młody umysł oraz zagrożenia związane z grupami psychomanipulacyjnymi funkcjonującymi w sieci. Konferencja skierowana była do przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, placówek ochrony zdrowia, oświaty, wymiaru sprawiedliwości oraz osób zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.
#
W Sieci zła
2017-11-13
W dniach 7 - 8 listopada Strażniczki z Referatu Profilaktyki przeprowadziły w Szkole Podstawowej Nr 68 zajęcia dotyczące "Cyberprzemocy". W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV. Funkcjonariuszki zaznajomiły najmłodszych z formami cyberprzemocy to jest: - nękanie, szantażowanie z użyciem Sieci, - nagrywanie niechcianych filmów oraz robienie zdjęć bez zgody drugiej osoby - publikowanie w internecie lub rozsyłanie przy użyciu telefonu komórkowego ośmieszających zdjęć - podszywanie się w Sieci za kogoś innego. Celem zajęć było uświadomienie uczniom jakie konsekwencje może mieć cyberprzemoc zarówno dla sprawcy jak i samej ofiary. Dzieci zostały poinstruowane jak się zachować gdy są ofiarą lub świadkiem internetowej przemocy oraz gdzie szukać pomocy.
#
Rozstrzygnięcie konkursu dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym
2017-10-20
W dniu 12 października 2017r. Strażniczki Miejskie z Referatu Profilaktyki zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej Nr 35 w Szczecinie w celu wzięcia udział w rozstrzygnięciu konkursu dotyczącego bezpieczeństwa. Funkcjonariuszki wręczyły nagrody najlepszym klasom oraz wyróżnionym osobom z poszczególnych klas. Konkurs był uwieńczeniem przeprowadzonych zajęć z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
#
Strażnik Gryfuś uczy najmłodszych "ABC ruchu drogowego "
2017-10-17
Najłatwiej i najefektywniej uczyć poważnych zasad ruchu drogowego przez …wspólną zabawę z najmłodszymi. Tym razem były to prawie 300 przedszkolaków w jednym miejscu! W dniu 16.10.2017 r. Strażniczki z Referatu Profilaktyki wzięły udział w organizowanej przez Dom Kultury "Słowianin" cyklicznej imprezie edukacyjnej skierowanej do szczecińskich przedszkolaków pt. "Bezpieczny przedszkolak". Od lat współpracujemy z organizatorem tego przedsięwzięcia, przez zabawę i rekwizyty najmłodsi poznają najważniejsze poruszania się w mieście. To swoisty „drogowy elementarz”. Straż Miejska podczas festynu doskonaliła u dzieci znajomość zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Dzieci miały możliwość poćwiczyć przechodzenie przez przejście dla pieszych dzięki mobilnemu miasteczku ruchu drogowego. W całym przedsięwzięciu Strażniczkom pomagał GRYFUŚ (maskotka Szczecińskiej Straży Miejskiej). Strażniczki były mile zaskoczone, ponieważ okazało się, że przedszkolaki doskonale znają przepisy i zasady korzystania z "zebry". Na koniec na ręce każdego malucha pojawiła się pieczątka ze znakiem "przejście dla pieszych" oraz słodki upominek.