Piszą o nas

Kiedy i gdzie straż ma zakładać blokadyKiedy i gdzie straż ma zakładać blokady

Ściganie kierowców, którzy zaparkowali łamiąc przepisy, będzie częstsze, systematyczne i dobrze zaplanowane - zapowiada szczecińska straż miejska. I ujawnia "Wyborczej" harmonogram styczniowych kontroli z datami i nazwami ulic.


- Mamy coraz większą liczbę zgłoszeń dotyczących nieprawidłowo zaparkowanych samochodów - mówi Joanna Wojtach, rzecznik straży miejskiej w Szczecinie. - To zarówno telefony od mieszkańców, jak i sygnały z rad osiedli. - Dlatego zaczęliśmy intensywne działania. Plan zakłada, że w miejscach, gdzie kierowcy nagminnie parkują nieprawidłowo, strażnicy będą systematycznie karać - aż do wytępienia parkingowych piratów. - Sporadyczne interwencje od czasu do czasu rozwiązują problem tylko na kilka godzin - tłumaczy taką taktykę Wojtach.

Jest już dokładny harmonogram kontroli poszczególnych ulic. Radiowozy straży pojawią się praktycznie w każdej dzielnicy. Do akcji zaangażowane są wszystkie czterech oddziały SM. - Działania rozpoczęliśmy na początku roku - mówi Wojtach.

Na pierwszy ogień poszły ulice na Niebuszewie (Niemierzyńska, Lenartowicza, Żupańskiego), os. Słonecznym (Rydla, Kostki Napierskiego), Pogodnie (Grzegorza z Sanoka, Mickiewicza od Wieniawskiego do Poniatowskiego) i w śródmieściu (Chodkiewicza, Żółkiewskiego, Bolesława Śmiałego).

Od 1 stycznia strażnicy założyli 85 blokad na koła, spowodowali odholowanie ośmiu samochodów, wypisali 32 mandaty (łącznie na 4,1 tys. zł). Było też 46 pouczeń. Wystawione zostały też 233 "karty informacyjne".

- Strażnik wykonuje zdjęcie nieprawidłowo zaparkowanego samochodu i zostawia za wycieraczką wezwanie do stawienia się w komendzie straży - wyjaśnia Wojtach. Tylko w taki sposób można też karać za parkowanie na trawniku (nie wolno w takich przypadkach nakładać blokady).

Straż miejska ujawniła nam, jakie ulice i kiedy będą w styczniu regularnie kontrolowane. Oto szczegóły:

13-17 stycznia:

Bułgarska, Arkońska, Broniewskiego, Mączna, Walecznych, Jana Styki, Boczna, Milczańska, Szpitalna, św. Józefa, Powstańców Wlkp.

20-24 stycznia:

Asnyka, Boguchwały, Niemcewicza, Kadłubka, Batalionów Chłopskich, Metalowa, Hrubieszowska, Kwiatowa, Garncarska, 5 Lipca, Bohaterów Warszawy, Jagiellońska.

27-31 stycznia:

Słowackiego, Wyzwolenia, Krasińskiego, Gryfińska, Goleniowska, Emilii Gierczak, Ku Słońcu, Ściegiennego, pl. Kościuszki, al. Piastów, pl. Witosa, Kolumba, Podgórna, Rybacka.

- W kolejnych miesiącach będą podobne harmonogramy - zapowiada rzecznik SM i zastrzega, że patrole mogą też pojawić się na ulicach spoza listy. Tak było na przykład w piątek, gdy kilka blokad pojawiło się na kołach samochodów zaparkowanych na ul. Jagiellońskiej w rejonie skrzyżowania z al. Boh. Warszawy.

Straż zapowiada też, że teraz, po uzupełnieniu oznakowania, będzie pilnować przestrzegania nowej organizacji ruchu, a przede wszystkim parkowania w rejonie al. Piastów.

Komentarz

Nowa strategia straży miejskiej to krok w dobrym kierunku. Kiedy ponad dwa lata temu "Wyborcza" zaczęła pisać o tym, że w Szczecinie kierowcy parkują bezczelnie i niebezpiecznie, straż działała głównie interwencyjnie. Teraz odważyła się na śmielsze używanie blokad i mandatów.

Duża w tym zasługa mieszkańców, którzy coraz częściej uważają, że nie można obojętnie przejść obok auta zasłaniającego przejście dla pieszych, zastawiającego chodnik itp.

Mamy nadzieję, że strażnikom zapału nie zabraknie i szybkie kary dla źle parkujących będą normą. Bo tylko systematyczne ściganie łamiących zakaz w konkretnym miejscu daje pożądany efekt: strach przed nieuchronną karą.

Nie ma co lamentować nad dolą kierowców. Nic nie usprawiedliwia zastawiania chodnika. Prawo pieszego do wygodnego i bezpiecznego poruszania się po mieście jest nie do podważenia.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin, str.34, z dn.11-12.01.2014r.