Piszą o nas

Blokady na koła mają poparcie prezydentaBlokady na koła mają poparcie prezydenta

- Kierowcy muszą mieć świadomość, że należy parkować zgodnie z przepisami - mówił prezydent Szczecina Piotr Krzystek na podsumowaniu 2015 r. w straży miejskiej. Zapowiedział, że nie będzie żadnego pobłażania dla parkujących samochody w sposób powodujący zagrożenie dla innych.

Uroczyste podsumowanie minionego roku odbyło się w sali sesyjnej w gronie przedstawicieli wszystkich służb mundurowych.

W 2015 r. szczecińska straż miejska zarejestrowała ponad 35,5 tysiąca zgłoszeń od mieszkańców i instytucji. - To o 21 proc. więcej niż w roku 2014 - wyliczał Krzysztof Mechliński, zastępca komendanta straży. 15849 zgłoszeń dotyczyło nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. 8384 zgłoszenia to z kolei skargi na brud i nieporządek. - Służby dyżurne przeprowadziły 256 287 rozmów - mówił Mechliński.

Największym problemem w mieście pozostaje nielegalne parkowanie. W 2015 r. odholowano 813 samochodów. W kolejnych 906 przypadkach kierowca "zdążył" odebrać mandat przed przyjazdem wezwanej już na miejsce wykroczenia lawety. Dla porównania
w 2014 r. odholowano 715 aut, a 673 kierowców "ubiegło" lawetę, ale zostali ukarani.

W całym 2015 r. nałożono 1696 blokad na koła nielegalnie zaparkowanych samochodów. W tym roku będzie zdecydowanie więcej. Po likwidacji miejskiego fotoradaru straż przerzuciła siły właśnie na ten sposób egzekwowania bezpiecznego parkowania. Jak się
w poniedziałek okazało, ma to poparcie prezydenta Piotra Krzystka.

- Jest sporo do zrobienia. Chodzi o to, by kierowcy mieli świadomość, że należy parkować zgodnie z przepisami - mówił Krzystek. - Kierowcy muszą mieć głęboko zakotwiczoną świadomość, że należy szukać bezpiecznych i legalnych miejsc parkingowych, bo jeśli zaryzykują nielegalne parkowanie, to zostaną z pewnością ukarani. Musi być tak jak z opłatami za parkowanie. Należy przestrzegać reguł.

Straż miejska podkreślała, że w 2015 r. zajmowała się nie tylko parkingowymi porządkami. Usunięto 412 wraków aut (rok wcześniej 306), ukarano 1583 pijących alkohol w miejscach publicznych (w 2014 1331). 1743 kontrole i interwencje poświęcone były bezdomnym, a 428 nielegalnej działalności handlowej (rok wcześnie 381 przypadków). Dwa razy więcej niż rok wcześniej było interwencji związanych z paleniem śmieci w piecach (łącznie 754 interwencje).

Miejscy strażnicy chwalili się też programem "Strażnik szkolny" w ramach którego organizowane są spotkania z uczniami szczecińskich szkół, które dotyczą m.in. cyberprzemocy, bezpiecznej drogi do szkoły, pierwszej pomocy, reakcji na kontakt z obcym człowiekiem itp.
W zajęciach ze strażnikami wzięło udział ponad 32 tys.dzieci, czyli ponad połowa uczniów szczecińskich szkół.

Według obecnego na uroczystości zastępcy komendanta miejskiego policji, straż miejska jest potrzebna, bo pozwala policji skupić się na przestępstwach kryminalnych.

Autor: Andrzej Kraśnicki Jr
Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin, str.2 z dn. 16. 02. 2016r.