AKTUALNOŚCI

Strażnicy miejscy i dron wykryli kolejnego trucicielaStrażnicy miejscy i dron wykryli kolejnego truciciela

Od ponad tygodnia strażnicy miejscy wraz z operatorami drona antysmogowego przeprowadzają zintensyfikowane działania.

Kontrole prowadzone są w godzinach wieczornych ( jak to miało miejsce w ubiegłym tygodniu w północnych dzielnicach naszego miasta), albo dla odmiany wcześnie rano. Wtedy jest największa szansa na zbadanie dymu z rozpalanych pieców, zwykle mieszkańcy robią to rano, przed pójściem do pracy lub po powrocie z niej do własnych domów .

Nie inaczej było wczoraj, strażnicy miejscy z Oddziału Zachód dokonywali kontroli w dzielnicach : Pogodno, Krzekowo, Świerczewo. Na kilkanaście pomiarów dokonanych przez drona antysmogowego w jednym przypadku, właśnie w dzielnicy Świerczewo, odczyty na dronie wskazywały maksymalne przekroczenie norm stężenia szkodliwych substancji w powietrzu. W celu zweryfikowania wskazań z drona strażnicy udali się na tzw. fizyczną kontrolę do posesji, na której wydobywający się dym z komina wskazywał ,iż mogą być spalane odpady. Okazało się ,że rzeczywiście do pieca wędrowały różne odpady a to , co było zgromadzone wokół pieca nie pozostawiało wątpliwości, iż spalanie takich odpadów powoduje zanieczyszczenie powietrza. Czego tam nie było: plastikowe wiadra, folie, stara miotła, śmieci bytowe, kawałki drewnopochodnych materiałów z tzw. odzysku.

Tym razem nie można było postąpić inaczej, za niefrasobliwość się płaci ! Za trucie sąsiadów tym bardziej. Na truciciela został nałożony mandat najwyższej wysokości przewidzianej prawem.