AKTUALNOŚCI

2 miejsce dla Strażnika Miejskiego - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych2 miejsce dla Strażnika Miejskiego - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Prawie 600 osób wystartowało w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie. W niedzielę 28 lutego, w samo południe, na starcie
w Parku Kasprowicza stanęły dzieci, ich rodzice, a nawet seniorzy. Biegacze pokonali dwie trasy - dłuższą sześciokilometrową i krótszą, która liczyła 1963 metry. To liczba symbolizująca rok, w którym zginął ostatni ukrywający się partyzant walczący ze służbami ZSRR - Józef Franczak, pseudonim "Laluś".

Na dystansie 6 km 2 miejsce zajął Józef Zabielski, funkcjonariusz Straży Miejskiej Szczecin (numer startowy 76).

Podobne biegi odbyły się także w 159 innych miejscowościach. Szczecińską akcję "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" zorganizowali: Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", Instytut Pamięci Narodowej oraz Ruchowa Akademia Zdrowia.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Ustanowił go Parlament RP w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia.

Autor zdjęcia z Biegu: Łukasz Szełemej