AKTUALNOŚCI

Rolkarze są pieszymiRolkarze są pieszymi

Zgodnie z prawem mogą jeździć po chodnikach, a jeśli ich nie ma, to również po ścieżkach rowerowych i poboczach jezdni.

Zrobiło się cieplej i coraz częściej można spotkać ludzi poruszających się na rolkach. Problem jednak polega na tym, że nie ma dla nich odpowiednich miejsc do jeżdżenia, przez co utrudniają poruszanie się innym osobom. Jeżdżąc po ścieżkach rowerowych tarasują przejazd rowerzystom, a poruszając się po ścieżkach dla pieszych wymuszają czujność i stanowią również pewne zagrożenie. Pamiętać należy jednak, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, droga (ścieżka) dla rowerów, to droga przeznaczona do ruchu rowerów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. W Lasku Arkońskim znajduje się niedawno oddana do użytku nowa ścieżka rowerowo-piesza, gdzie oba pasy są od siebie oddzielone ciągłą linią. Zarządza nią Zakład Usług Komunalnych, zapytaliśmy po której stronie rolkarze powinni się poruszać.

– Ścieżki rowerowo-piesze są odpowiednio oznakowane i przeznaczone dla ruchu rowerowego i pieszego, co oznacza, że mogą po nich jeździć rowery i poruszać się piesi. Nie ma jednak regulacji prawnych zakazujących jazdy po nich ludziom na rolkach. Co w praktyce oznacza, że nie można im zakazać jazdy po ścieżkach. Z braku alternatywy „rolkowcy” wykorzystują te ścieżki do jazdy. Ani my, ani Straż Miejska, sprawdziłam u źródła, nie mamy skarg od spacerowiczów, czy rowerzystów na „rolkowców”. Zjawisko nie jest na razie aż tak uciążliwe – powiedziała Monika Bąk, rzeczniczka ZUK.

Od strony prawnej rolki nie są pojazdem, podobnie jak łyżwy, zgodnie z glosą Ryszarda Stefańskiego do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 25 października 2007 roku. Zatem osoba, która nie porusza się w pojeździe i jest poza pojazdem na drodze, nazywana jest pieszym, w myśl artykułu 2, pkt 18 prawa o ruchu drogowym. A w artykule 11, pkt 1 tego samego aktu prawnego, dowiadujemy się, iż pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi (ścieżki) dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Punkt 4 natomiast mówi nam, iż korzystanie przez pieszego z drogi (ścieżki) dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi. Znaczy to, że na wspomnianej wyżej ścieżce rowerowo-pieszej wokół „Arkonki” poruszanie się na rolkach byłoby dozwolone jedynie po pasie dla pieszych.

Zgodnie z punktem kolejnym, w strefie zamieszkania poruszający się na rolkach ma pierwszeństwo przed pojazdami. Po samej jezdni, będącej częścią przeznaczoną do ruchu pojazdów (art. 2, pkt 6 prawa o ruchu drogowym), jeździć na rolkach nie wolno.

Zatem zgodnie z prawem, rolkarze mogą jeździć po chodnikach wśród pieszych, a jeżeli takiego brakuje to również po ścieżkach rowerowych i poboczach dróg. Osoba poruszająca się na rolkach jest pieszym.

Źródło: "Stetinum.pl. Portal regionalny" z dn.19.04.2009 r. Autor zdjęcia: narolkach.pl.