AKTUALNOŚCI

Palenie w piecach już pod kontroląPalenie w piecach już pod kontrolą

Kominiarz.

Co szczecinianie wrzucają do pieca? Straż miejska wspólnie z pracownikami Urzędu Miasta rozpoczęła kontrole w domach i mieszkaniach. Na razie obeszło się bez mandatów.

Inicjatywa wyszła z wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miasta. Szczególnie zimą bowiem wzrasta poziom szkodliwych substancji w powietrzu w mieście. Kontrole przeciwdziałać mają spalaniu śmieci w piecach domowych. Imienne upoważnienia do ich przeprowadzania oraz do wejścia na teren prywatny, w tym do domów i mieszkań, otrzymało ośmiu pracowników wydziału GKiOŚ Urzędu Miasta oraz czterech strażników, którzy razem tworzą tzw. patrol ekologiczny. Pierwsze kontrole odbyły się w czwartek w prawobrzeżnej części Szczecina, m.in. w rejonie ulic: Rydla, Botanicznej i Maciejowickiej.

- Po zgłoszeniach, które otrzymaliśmy, patrol pojechał i sprawdził dwa domy - wyjaśnia Piotr Pawlak z referatu kontroli i analiz straży miejskiej w Szczecinie. - Ich właściciele nie robili żadnych problemów i wpuścili kontrolerów do środka.

Co sprawdzano? - Przede wszystkim co jest przygotowane do palenia, czyli co znajduje się w pobliżu paleniska oraz czym już palono - odpowiada Michał Przepiera, dyrektor wydziału GKiOŚ szczecińskiego magistratu. - Nasi pracownicy informowali też, czym można, a czym nie można palić w piecach. Mówili również o szkodliwości spalania śmieci, o trujących substancjach, które wówczas się wydzielają. Poza kontrolą domków jednorodzinnych, patrol sprawdził też całą ulicę. - Sprawdzono czy z kominów nie unosi się czarny i gryzący dym - wyjaśnia Pawlak. Pierwsze kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości, więc nikt nie otrzymał mandatu. Za spalanie odpadów grozi mandat w wysokości do 500 zł lub grzywna do 5 tys. zł, gdy sprawa trafi do sądu. Upoważnienia do przeprowadzania kontroli prezydent miasta podpisał w zeszły piątek. Zanim trafiły do rąk strażników i urzędników, sprawdzili je prawnicy.

Dla Gazety, Piotr Mazuro (Mazurkiewicz Wesołowski Mazuro Adwokaci i Radcowie Prawni spółka partnerska):

Ustawa Prawo ochrony środowiska nakłada m.in. na prezydentów miast szeroko sformułowany obowiązek sprawowania kontroli, przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska. Celem realizacji tego obowiązku prezydent może upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych podległych mu pracowników lub funkcjonariuszy straży gminnych. Kontrolujący jest uprawniony m.in. do wstępu na teren nieruchomości (mieszkania). Jakkolwiek uprawnienie do przeprowadzenia kontroli wynika z ustawy Prawo o ochronie środowiska (art. 379 ustawy) to de facto kontrola dotyczyć będzie w tym wypadku tego, czy respektowany jest zakaz spalania odpadów w piecach zainstalowanych w domach. Zakaz ten wynika z przepisów Ustawy o odpadach i posiłkowo stosowanych przepisów Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którymi spalanie odpadów w tradycyjnym piecu domowym jest niedozwolone.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin, str.6, z dn. 19.02.2011r.