AKTUALNOŚCI

Obowiązek zasłaniania nosa i ust- przypomnienia i mandatyObowiązek zasłaniania nosa i ust- przypomnienia i mandaty

Niedługo minie miesiąc, odkąd wprowadzono na mocy Rozporządzenia obowiązek zasłaniania nosa i ust- generalnie poza miejscem zamieszkania. O ile początek obowiązywania przepisów był w oczach służb porządkowych oceniany jako zadawalający, o tyle wydarzenia w ciągu kilku ostatnich dni pokazały ,że nastąpiło rozluźnienie w kwestii zasłaniania ust i nosa. W trosce o zdrowie ( i życie) naszych mieszkańców szczecińska Straż Miejska przypomina:

Od 16 kwietnia wszedł w życie obowiązek zakrywania ust i nosa. Twarz można zakrywać zarówno maskami, jak i częściami odzieży, np. chustką czy szalikiem a w niektórych przypadkach przyłbicami.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust dotyczy przebywania w przestrzeni publicznej poza miejscem zamieszkania. Dotyczy przemieszczania się pieszo, rowerem, hulajnogą, skuterem, motocyklem, komunikacją publiczną i pojazdem samochodowym (gdy jadą nim osoby niezamieszkujące i niegospodarujące wspólnie).

Straż Miejska przypomina, że obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci powyżej 4. roku życia.Niestety , jak pokazały ostatnie kontrole,o zabezpieczaniu dzieci zapominają rodzice

Strażnicy miejscy nałożyli już kilkadziesiąt mandatów karnych na osoby, które uporczywie, mimo wielu upomnień nie zakrywały nosa i ust w miejscach publicznych. Przypominamy także o właściwym noszeniu maseczki czy chustki-, na brodzie, czole czy w ręku jest surowo rozliczane przez strażników miejskich i może zakończyć się wystawieniem mandatu do 500 złotych a nawet skierowaniem wniosku do sądu, który może orzec grzywnę w wysokości nawet 5000 zł.

Bądźmy odpowiedzialni za siebie ,swoich bliskich a także osoby, które możemy narazić na zakażenie wirusem !