AKTUALNOŚCI

I masz problem z trawą z głowyI masz problem z trawą z głowy

alt

Od dziś możemy pozbywać się z naszych posesji odpadów zielonych; trawy, gałęzi, liści, spadów. Doradzimy jak to zrobić najprościej.

Problem z "odpadami zielonymi" dotyczy w Szczecinie prawie 30 tysięcy rodzin, które mieszkają w domach jednorodzinnych z ogródkami ( w zabudowie wielorodzinnej sprawa leży w gestii zarządców wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni). Do tej pory na pozbycie się skoszonej trawy, gałęzi, liści, czy spadów były dwie metody:

  • kompostowanie
  • wywóz odpadów zielonych do ekoportów na własny koszt

Było to uciążliwe. Dlatego od dzisiaj odpady zielone będą odbierane przez śmieciarki. System ma działać od kwietnia do listopada.

Jak przystąpić do systemu?

Po pierwsze nowy system jest dobrowolny. To oznacza, że jeśli chcemy z niego skorzystać musimy się do niego zgłosić, czyli powiadomić o tym urząd miasta. Inaczej pojemnik z trawą nie zostanie odebrany, choćbyśmy go postawili przed śmieciarką. Zgłaszać można się na cztery sposoby:

1. Przez internet. Wystarczy wejść na stronę www.ecozmiany.szczecin.pl i wypełnić krótką ankietę: imię i nazwisko właściciela nieruchomości, ulicę, numer domu/mieszkania, kod pocztowy, adres email, numer telefonu w celu potwierdzenia autentyczności zgłoszenia. Musimy też zaznaczyć, czy posiadamy już pojemnik.

2. Zgłoszenie na telefon pod numer 91 435 11 99

3. Przesłanie oświadczenia pocztą na adres: Urząd Miasta Szczecin, Plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin z dopiskiem: " WGKiOŚ ZIELONE". W korespondencji musimy podać te same dane, jakie wypełniamy metodą internetowa.

4. Wizyta w Urzędzie- w wydziale gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urządu Miasta w pok.012 i 08 ( lewe skrzydło urzędu miasta) lub Biurze Obsługi Interesantów. Nowy system jest bezpłatny, w tym znaczeniu, że obowiązuje w ramach opłaty, którą uiszczamy co dwa miesiące za nasze śmieci.

Jaki pojemnik wybrać?

To najbardziej uciążliwy etap nowego systemu. Oprócz zgłoszenia musimy mieć pojemni na odpady zielone (...) koloru brązowego i pojemność 120 lub 240 litrów. Warto zwrócić uwagę, aby na koszu znajdowała się norma PN- EN 840. To gwarancja, że pojemnik pasuje na mocowania śmieciarki i na dłuższą żywotność. Pojemnik musimy kupić na własny koszt. Oferują go popularne sklepy dla majsterkowiczów oraz firmy odbierające odpady;MPO, Remondis, Sita Jantra. Można kupić używane pojemniki, które oferują do sprzedaży firmy wywożące śmieci. Są w dobrym stanie i tańsze, niż nowe w sklepach. I tak sie pobrudzą po pierwszym już wypełnieniu odpadami. Ceny pojemników od 80 do 200 złotych. Można też zamówić opcję dowozu do domu ( dodatkowo płatna). W dniu odbioru pojemnik z " zielonymi" powinien być wystawiony przed posesję lub umieszczony w parawanie śmietnikowym.

UWAGA!

Samochód odbierający śmieci zabierze tylko to, co jest w pojemnikach. Nie ma więc sensu wystawiać np. worków z trawą.

TERMINY

Do nowego systemu możemy przystąpić w każdej chwili. Np. za tydzień lub ... w lipcu. Dni, w których będą odbierane z naszych posesji "zielone" sa publikowane na stronie ecozmiany. szczecin.pl. Komu nowy system nie odpowiada nadal będzie mógł korzystać z kompostowników lub wywozić odpady do ekoportów.

Pamiętajmy:

  • Nie wrzucamy zielonych odpadów do pojemników na zmieszane odpady
  • Odpady zielone wrzucamy tylko do pojemników w kolorze brązowym ( wcześniej należy się w niego zaopatrzyć)
  • Zielone odpady wrzucamy bezpośrednio do pojemnika, bez wcześniejszego pakowania do worków, toreb itp.

Źródło: Na podstawie : Poradnik Głosu, Głos Szczeciński, str.7 z dn.10.04.2014r.