AKTUALNOŚCI

Antysmogowy dron znów nad miastemAntysmogowy dron znów nad miastem

W najbliższych dniach na szczecińskim niebie pojawi się antysmogowy dron, który kolejny sezon będzie mierzył poziom szkodliwych substancji w powietrzu i wyłapywał „trucicieli”.

Dron wyposażony jest w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji: formaldehydu, chlorowodoru czy pyłów PM10 i PM2,5, które wytwarzane są podczas spalania w piecach niedozwolonych materiałów i zanieczyszczają powietrze. Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i szybkie skierowanie tam patrolu Straży Miejskiej, który po kontroli może nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego procederu.

Oprócz pomiarów punktowych dron mierzy również stężenie szkodliwych substancji obszarowo, co pozwala na monitorowanie sytuacji w całym mieście i wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Dzięki temu wiadomo, gdzie należy skierować dalsze działania. Z doświadczeń ubiegłego roku wynika, że są to najczęściej dzielnice domków jednorodzinnych, takie jak Gumieńce, Podjuchy czy Dąbie. Z tych obszarów pochodzi również najwięcej zgłoszeń kierowanych przez mieszkańców do Straży Miejskiej i przez aplikację Alert.

Działanie jest realizowane dzięki współpracy z firmą Uniqa.

Jednocześnie przypominamy, że w piecach nie można spalać:

- zanieczyszczonych odpadów drewnianych, np. impregnowanych i lakierowanych;

- materiałów nasączonych substancjami chemicznymi;

- opakowań i butelek z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych;

- zużytych opon i innych odpadów z gumy;

- impregnowanej tektury.

Zródło:

Urząd Miasta Szczecin
Biuro Prezydenta Miasta
Centrum Informacji Miasta